SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Inflacja nie daje za wygraną – nowe dane

Data ostatniej aktualizacji:

Inflacja nie daje za wygraną - nowe dane

GUS ogłosił dane dotyczące inflacji za wrzesień. We wrześniu inflacja wyniosła 4,9 proc. w stosunku do poprzedniego roku, zaś w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,1 proc.

GUS analizuje ceny i ich zmiany w czasie w różnych kategoriach. Zgodnie z analizą GUS „Wyższe ceny w zakresie m.in. mieszkania (o 8,0 proc.), żywności (o 4,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 7,4 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,04 p. proc., 1,17 p. proc. i 0,42 p. proc.”. A zatem ceny związane z kosztami mieszkaniowymi .

Czy w 2024 roku inflacja spadnie?

Ekonomiści przewidują, że w październiku odnotujemy jeszcze wzrost inflacji, jednak listopad może być już miesiącem gdzie widoczny będzie niewielki spadek inflacji. Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Do tego poziomu nam jeszcze brakuje. Przewiduje się, że cel inflacyjny możliwy jest do zrealizowania dopiero w 2026 roku.

Jak inflacja przekłada się na nasze finanse?

Odczyty inflacji mają znaczenie w kontekście wysokości stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej decydując, na jakim poziomie w danym miesiącu, mają być stopy procentowe, bierze pod uwagę dane dotyczące inflacji. Wynika to z tego, że walka z inflacją odbywa się między innymi poprzez regulowanie jej wysokością stóp procentowych. Dlatego też jeżeli inflacja będzie wysoka, to istnieje ryzyko, że stopy procentowe także wzrosną. Natomiast wzrost stóp procentowych oznacza wzrost rat kredytów ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR. Obecnie od wielu miesięcy stopy procentowanie pozostają na stałym poziomie. Wydaje się, że bardziej realny w najbliższych miesiącach jest spadek stóp procentowych aniżeli ich wzrost.

Umowy kredytowe ze stawką WIBOR można podważyć. Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz, co możesz zyskać.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...