SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy można podać bank do sądu?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy można podać bank do sądu

Banki tak samo jak inne podmioty podlegają prawu i mogą być odpowiedzialne za nieprawidłowe działania lub naruszenie umów. Obecnie najwięcej spraw sądowych przeciw bankom dotyczy wadliwości umów kredytów frankowych. Przybywa także spraw sądowych dotyczących niedozwolonych postanowień umownych w umowach kredytów złotówkowych. Konsumenci są bardziej świadomi swoich praw niż jeszcze kilka lat temu dlatego też walczą o nie w sądach z bankami.

Sprawdź również: WIBOR a sąd

Reklamacja kredytu

Przed złożeniem pozwu do sądu, dobrze jest złożyć reklamację kredytu do banku. Reklamacja to nic innego jak pismo skierowane do banku, w którym wskazujemy bankowi czego się domagamy i jakie jest uzasadnienie naszego żądania. W piśmie tym należy poza tym wskazać nasze dane, adres do doręczeń i numer umowy kredytowej. W przypadku kredytów złotówkowych opartych o stawkę WIBOR uzasadniając nasze żądanie należy powołać się na wadliwość umowy kredytu i zawarte w niej postanowienia niedozwolone. Postanowienia niedozwolone pozwalają bankowi na dowolne kształtowanie rat kredytowych (podobnie jak przy kredytach frankowych). Sama konstrukcja wskaźnika WIBOR jest na tyle nieprzejrzysta i skomplikowana, że nie pozwala kredytobiorcy na ustalenie, jak ustalane jest oprocentowanie zaciąganego przez niego kredytu. Dlatego też podnosi się, że WIBOR nie powinien być obecny w umowach kredytowych.

Pozew WIBOR

Ze względu na skomplikowaną materię prawną z pewnością warto powierzyć sprawę dotyczącą wyeliminowania WIBOR z umowy profesjonalnej kancelarii, bowiem zwiększa to szanse na jej pozytywne rozstrzygnięcie. Jeżeli sąd usunąłby WIBOR z umowy kredytowej to wówczas obniżeniu ulega oprocentowania kredytu, a zatem również wysokości odsetek i samych rat kredytowych. Możliwe jest także unieważnienie całej umowy kredytu. Wyeliminowanie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu to zmniejszenie raty kredytu, nawet dwukrotnie, dlatego też warto podjąć działania i rozważyć złożenie pozwu WIBOR. W szczególności, że w ostatnim czasie kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty złotówkowe oparte o stawkę WIBOR mierzą się ze znacznym wzrostem rat kredytowych.

Ile można uzyskać usuwając WIBOR?

To jakiej kwoty możemy się domagać od banku przy założeniu usunięcia postanowień dotyczących WIBOR z umowy zależy między innymi od kwoty kredytu, parametrów kredytu oraz tego ile dotychczas wpłaciliśmy do banku. Przekazując swoje dokumenty kredytowe do analizy kancelarii Lex Wibor uzyskasz informację co do tego jak może wyglądać Twoje roszczenie i ile możesz zyskać po eliminacji WIBOR z umowy kredytu. Analiza umowy jest bezpłatna, dlatego też warto z niej skorzystać, aby dowiedzieć się jakie ma się możliwości działania.

Sprawdź ile możesz uzyskać: Kalkulator WIBOR

Czy można wygrać z bankiem?

U niektórych dominuje przeświadczenie, że bank to duża instytucja z wieloma specjalistami, w tym prawnikami, a wygranie z nim jest niemal niemożliwe. Nie jest to prawda. Pokazują to przykładowo sprawy frankowiczów. Banki przegrywają z frankowiczami w około 95% spraw sądowych. Chociaż w sprawach kredytów złotówkowych WIBOR brak jest jeszcze tak ukształtowanej linii orzeczniczej jak w przypadku umów kredytów frankowych to również w tych sprawach szanse na wygranie sprawy z bankiem są spore. Część z orzecznictwa które powstało na gruncie umów frankowych ma wpływ również na sprawy złotówkowiczów. Jeżeli bank stosuje nieuczciwe praktyki, które wyrządzają szkodę klientom lub naruszają przepisy prawa, należy rozważyć podjęcie działań prawnych w celu ochrony swoich praw.