SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co rząd zrobi z kredytami?

Data ostatniej aktualizacji:

Co rząd zrobi z kredytami

Wielu kredytobiorców obecna sytuacja gospodarcza – wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja, coraz wyższe stopy procentowe, a w konsekwencji wyższe raty kredytu – doprowadzają do nie lada zmartwień. Jednym z możliwych rozwiązań oprócz wakacji kredytowych, z których duża część kredytobiorców skorzystała, jest także program rządowych dopłat do rat kredytowych. Rząd ma także pomysł dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu na mieszkanie – chcąc dopłacać do kredytu w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Sprawdź również: pomoc złotówkowiczom

Dofinansowanie kredytu hipotecznego 2023

Rząd przewidział pewne rozwiązania mające na celu pomóc rodzinom w trudnej sytuacji finansowej regulować swoje zobowiązania kredytowe. Program dopłat przewiduje dopłaty w kwocie do 2 tysięcy złotych miesięcznie na okres do 3 lat. Zatem łącznie w ciągu 3 lat kredytobiorca może uzyskać wsparcie aż do kwoty 72 tys. zł, z czego nawet 22 tys. zł może zostać umorzone. Dofinansowanie jest przekazywane z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

Jeśli uzyskaliśmy dopłatę w wysokości 2 tysięcy zł miesięcznie, to trzeba będzie zwrócić 500 zł miesięcznie w ciągu następnych 12 lat (144 miesiące). Jeżeli raty będą regulowane sumiennie to ostatnie 44 raty zostaną umorzone. 

Dopłata do kredytu hipotecznego – jak uzyskać?

Kredytobiorca, który chce skorzystać z dopłat do rat kredytowych musi spełnić jeden z poniższych warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców musi posiadać status bezrobotnego;
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekroczyć 50 procent dochodów osiąganych miesięcznie;
  • miesięczny dochód w 2022 r. (po odjęciu kosztów kredytu) nie może przekroczyć: 1552 zł w przeliczeniu na osobę w gospodarstwach jednoosobowych; 1200 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. 

Dopłata do kredytu hipotecznego – kiedy się nie należy?

Dopłaty do kredytu nie uzyskamy w sytuacji gdy nasza umowa kredytu została już wypowiedziana przez bank przed złożeniem wniosku o wsparcie. Bank wypowiada umowę kredytu głównie z powodu braku regulowania przez nas rat kredytowych. Dlatego też długotrwałe zaprzestanie płatności rat nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dofinansowanie będzie nienależne także gdy otrzymujemy świadczenie z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy lub gdy jesteśmy właścicielami innego mieszkania lub domu.

Dopłata do kredytu hipotecznego – dla kogo?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców wydaje się zatem dobrym rozwiązaniem, dla kredytobiorców którzy stracili pracę, a ich problemy finansowe ciągną się przez dłuższy czas. Jeżeli kredytobiorca ma przejściowe problemy to lepszym rozwiązaniem, które pozwoli mu wrócić do stabilności, może okazać się wstrzymanie płatności rat – wakacje kredytowe lub też rozpoczęcie dialogu z bankiem, który może na jakiś czas zawiesić nam ratę lub część raty.

Dopłaty do kredytu za urodzenie dziecka

Polski Nowy Ład także zawiera możliwość uzyskania dopłaty do kredytów hipotecznych. Dopłaty te skierowane są jednak wyłącznie dla rodzin, które planują powiększenie rodziny i które zdecydują się zaciągnąć kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego.

Dopłata do kredytu za urodzenie dziecka – w jakiej wysokości?

Dofinansowania do kredytu przysługuje wyłącznie tym kredytobiorcom, którym po udzieleniu kredytu urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Dopłata do kredytu będzie wówczas wynosić:

  • 20 000 zł – za urodzenie się drugiego dziecka,
  • 60 000 zł – za urodzenie się trzeciego lub kolejnego dziecka.

Zatem dopłata rodzinna nie przysługuje na pierwsze dziecko oraz na te dzieci, które już mamy w chwili ubiegania się o kredyt w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Warto także odnotować, że powiększenie rodziny może wiązać się zarówno z urodzeniem, jak i przysposobieniem dziecka.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Zwiększa się liczba spraw wytaczanych bankom przez kredytobiorców WIBOR

Zwiększa się liczba spraw wytaczanych bankom przez kredytobiorców WIBOR
Najnowsze dane wskazują, że liczba pozwów o WIBOR ulega systematycznemu wzrostowi. Obecnie sądy rozpatrują już ponad tysiąc spraw wytoczonych bankom...

Nie tylko frankowicze mogą podważać kredyty

Nie tylko frankowicze mogą podważać kredyty
Bez wątpienia frankowicze przetarli szlaki kredytobiorcom w unieważnianiu umów kredytowych. Sprawy frankowe zalały sądy po 2019 roku. Dodatkowo orzecznictwo ugruntowane...

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024
W dniu 6 czerwca 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz w tym roku zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP...