W sprawach dotyczących WIBOR sąd zazwyczaj powołuje dowód z opinii biegłego z zakresu bankowości, finansów czy rachunkowości. Dowiedz się, jakie jest znaczenie opinii biegłego w procesach WIBOR oraz zadania biegłych w procesach finansowych.
Jaką rolę odgrywają biegli sądowi w procesach WIBOR?
Biegli sądowi w sprawach WIBOR wyliczają, jaka kwota jest kwotą właściwą po wyeliminowaniu WIBOR z umowy kredytu. Mówiąc inaczej, dokonują oni obliczenia różnicy między kwotą, wpłaconą przez kredytobiorcę do banku, a kwotą, jaką kredytobiorca powinien wpłacić gdyby umowa nie zawierała klauzul niedozwolonych tj. wskaźnika WIBOR. Biegli mogą także odpowiedzieć na konkretne pytania zadane przez sąd czy strony. Sąd powołując biegłego określa dokładnie tzw. tezę dowodową, a więc zakres opinii oraz wyznacza biegłemu termin na jej sporządzenie.
Czy opinia biegłego jest kluczowa dla unieważnienia WIBOR?
Opinia biegłego często ma istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu, ponieważ sąd, nie mając specjalistycznej wiedzy, może oprzeć się na jej wnioskach. Strony postępowania mają prawo do:
- zadawania pytań biegłemu
- kwestionowania jego opinii
- wnioskowania o powołanie innego biegłego.
Ekspertyzy w procesach WIBOR dokonywane są przez biegłych z zakresu finansów, rachunkowości czy bankowości. Należy jednak wiedzieć, że ekspertyza finansowa w procesach dostarcza nam zwykle informacji o wysokości roszczenia, funkcjonowania kredytów WIBOR i ich specyfiki, a nie o zgodności z prawem umowy kredytu. Analiza umowy kredytu pod kątem prawnym to bowiem zadanie sądu.
Jak biegli analizują umowy kredytowe?
Należy jednak pamiętać, że to jednak sąd ocenia wszystkie dowody w sprawie, w tym opinie biegłego. Sąd też dokonuje analizy umowy kredytu i ocenia jej postanowienia pod kątem tego czy spełniają one wszystkie przesłanki do uznania ich za postanowienia niedozwolone. Nie jest więc to rola biegłego. Jeżeli sąd uzna, że należy wyeliminować WIBOR z umowy, to wówczas określa – co powinien obliczyć biegły. Analiza sądowa wskaźników referencyjnych powinna doprowadzić do odpowiedzi na pytanie czy wskaźnik referencyjny (WIBOR) jest zgodny z prawem w odniesieniu do danej umowy kredytu. Jeżeli sąd uzna, że nie sąd powinien określić czy umowa można dalej funkcjonować i w jakim kształcie np. może pozostawić marżę banku zgodną z umową lub też wyeliminować zarówno marżę, jak i wskaźnik WIBOR. Możliwa jest także opinia biegłego unieważnienie WIBOR, wówczas biegły wyliczy ile strony wzajemnie sobie świadczyły.
Aby dokonać stosownych obliczeń biegli powinni posiadać m.in. umowę kredytu, aneksy do niej, ale także historię spłaty kredytu i oprocentowania. Analiza umów kredytowych przez biegłych sprowadza się do kwestii finansowych, a nie prawnych, które należą do sądu.
Czy opinie biegłych przesądzają o wyrokach sądowych?
Rola biegłego w procesach kredytowych jest ważna, jednak to nie biegły, a sąd decyduje o kierunku postępowania. Sąd traktuje opinie specjalistyczne w sprawach bankowych jako dowód, który podlega ocenie w kontekście innych zgromadzonych dowodów. Opinia biegłego ma na celu dostarczenie sądowi wiedzy specjalistycznej, której sędzia może nie posiadać. W przypadku spraw WIBOR będą to dokładne obliczenia wskazujące na wysokość nadpłaty kredytobiorcy, które wymagają wiedzy bankowo – rachunkowej.
Sąd nie jest związany opinią biegłego i może uznać ją za nierzetelną, niepełną, sprzeczną z innymi dowodami lub zawierającą błędy. Ostateczna decyzja zawsze należy do sądu, który dokonuje całościowej oceny dowodów.
Problemy prawne z WIBOR to problemy złożone, stąd też warto swoją sprawę powierzyć doświadczonej kancelarii. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami, w tym sporach dotyczących WIBOR. Jeżeli chcesz przekonać się co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci czego możesz się domagać.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162