SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Data ostatniej aktualizacji:

Czy Bezpieczny kredyt 2% zmniejsza szansę na inny kredyt

Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy Bezpieczny kredyt 2% zmniejsza szansę na inny kredyt?

Zobacz również: Czy warto czekać na kredyt 0%?

Jaka wysokość raty widnieje w BIK?

Wysokość raty kredytu ma wpływ na zdolność kredytową obliczaną w celu zawarcia kolejnego kredytu. W przypadku Bezpiecznego kredytu 2% część raty płaci kredytobiorca a część finansowana jest z państwowych dopłat. Którą zatem zwartości rat banki raportują do Biura Informacji Kredytowej? Banki raportując do BIK informacje o kredytach hipotecznych udzielonych na warunkach Bezpiecznego kredytu 2%, mogą taką informację oznaczyć w polu „Szczególny Status Rachunku”. Banki powinny wpisywać kwotę po dopłacie, a więc rzeczywistą wysokość obciążenia kredytobiorcy. Powyższe rozwiązanie jest korzystne dla kredytobiorców, którzy w przyszłości chcieliby zaciągnąć kolejny kredyt. Bezpieczny kredyt 2% nie będzie w znaczący sposób zmniejszać szansy na inny kredyt.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej konsumentów i przedsiębiorców. Informacje o spłacie kredytów lub jej braku przekazywane są do BIK przez banki, oraz instytucje finansowe udzielające kredytów konsumenckich poza sektorem bankowym.  

Biuro Informacji Kredytowej zostało powołane przez banki oraz Związek Banków Polskich w 1997 roku w celu minimalizowania ryzyka kredytowego,  zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego oraz zapobiegania nadmiernemu zadłużeniu.

Unieważnienie kredytu złotówkowego

Wielu kredytobiorców posiadających kredyt z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR szuka pomocy w przedmiocie usunięcia WIBOR z umowy kredytowej. W celu uzyskania skutecznej i kompleksowej pomocy kredytobiorca powinien zgłosić się do kancelarii LEX WIBOR, która posiada doświadczenie w sporach sądowych z bankami oraz opracowała kalkulator korzyści.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...