SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prawdopodobnie w grudniu okaże się jaki wskaźnik zastąpi WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

Prawdopodobnie w grudniu okaże się jaki wskaźnik zastąpi WIBOR

Nadal nie wiadomo, jaki wskaźnik zastąpi WIBOR. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie to wskaźnik WIRON, który wcześniej był najbardziej prawdopodobnym zastępcą. Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR) prawdopodobnie w grudniu zaproponuje nowy wskaźnik.

Z początkiem października 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o uruchomieniu dodatkowej rundy konsultacji publicznych. W ramach konsultacji mają zostać zebrane opinie i stanowiska interesariuszy rynku m.in. co do zmodyfikowanej listy alternatywnych indeksów oraz propozycji indeksów stopy procentowej. Co ciekawe, w dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźnik WIRON, WIRON+ ani WRR. 

Co ze wskaźnikiem WIRON, który miał zastąpić WIBOR?

Jak wynika z komunikatu NGR: „Wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, gdyż w toku obserwacji wskaźnika dało się zauważyć jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych.” Duża zmienność wskaźnika WIRON nie jest pożądana, bowiem powoduje niepewność wśród inwestorów oraz utrudnia stosowanie go na masową skalę. Obecnie konsultowane są indeksy z grupy WIRF.

Kiedy WIBOR zniknie?

Planowana ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR to koniec 2027 roku. Termin ten już wcześniej był wydłużony. Obecnie nie wydano komunikatu o kolejnym wydłużeniu terminu, jednak biorąc pod uwagę, że nadal nie wiadomo jaki wskaźnik zastąpi WIBOR, możliwe jest kolejne przesunięcie terminu.

Wiele osób składa do sądów pozwy w sprawie WIBOR. Kancelaria WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy kredytu. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz, co możesz zyskać.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...