Nadal nie wiadomo, jaki wskaźnik zastąpi WIBOR. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie będzie to wskaźnik WIRON, który wcześniej był najbardziej prawdopodobnym zastępcą. Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR) prawdopodobnie w grudniu zaproponuje nowy wskaźnik.
Z początkiem października 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o uruchomieniu dodatkowej rundy konsultacji publicznych. W ramach konsultacji mają zostać zebrane opinie i stanowiska interesariuszy rynku m.in. co do zmodyfikowanej listy alternatywnych indeksów oraz propozycji indeksów stopy procentowej. Co ciekawe, w dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźnik WIRON, WIRON+ ani WRR.
Co ze wskaźnikiem WIRON, który miał zastąpić WIBOR?
Jak wynika z komunikatu NGR: „Wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, gdyż w toku obserwacji wskaźnika dało się zauważyć jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych.” Duża zmienność wskaźnika WIRON nie jest pożądana, bowiem powoduje niepewność wśród inwestorów oraz utrudnia stosowanie go na masową skalę. Obecnie konsultowane są indeksy z grupy WIRF.
Kiedy WIBOR zniknie?
Planowana ostateczna data zaprzestania publikacji WIBOR to koniec 2027 roku. Termin ten już wcześniej był wydłużony. Obecnie nie wydano komunikatu o kolejnym wydłużeniu terminu, jednak biorąc pod uwagę, że nadal nie wiadomo jaki wskaźnik zastąpi WIBOR, możliwe jest kolejne przesunięcie terminu.
Wiele osób składa do sądów pozwy w sprawie WIBOR. Kancelaria WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy kredytu. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz, co możesz zyskać.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162