SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIRON – realna, czy symboliczna ulga dla kredytobiorców

Data ostatniej aktualizacji:

Ile czasu ma bank na usunięcie z BIK

Od mniej więcej roku głośno jest na temat wprowadzenia nowego wskaźnika referencyjnego do umów kredytowych o zmiennej stopie procentowej. Dotychczasowy wskaźnik WIBOR zastąpiony ma być wskaźnikiem WIRON.

Proces wdrażania zmiany

Proces ten rozpoczął się w teorii już w styczniu 2023 r., w praktyce jednak dopiero od niedawna na rynku bankowym pojawiają się produkty finansowe powiązane ze wskaźnikiem WIRON. Budzi to uzasadnioną obawę klientów banków, którzy zastanawiają się w jaki sposób (i czy w ogóle) zmiana taka będzie korzystna z punktu widzenia wysokości raty kredytu. Z założenia reforma polegająca na zastąpieniu wskaźnika WIBOR, WIRON-em miała na celu zapobiec w przyszłości sytuacjom takim jak ta, która miała miejsce jesienią 2021 r. Wtedy to RPP rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych, co wpłynęło na skok wartości WIBOR i wzrost rat kredytowych. Czy jednak WIRON jest receptą na rozwiązanie tych problemów, czy może stanowi jedynie symboliczną ulgę dla kredytobiorców?

Pierwsze kredyty WIRON w ING Bank Śląski S.A.

Dopiero od lipca 2023 r. na polskim rynku usług kredytowych dostępne są pierwsze kredyty o zmiennej stopie procentowej, których oprocentowanie zostało oparte o wskaźnik WIRON. Pierwszym bankiem udostępniającym takie kredyty jest ING Bank Śląski S.A.

Wstępna analiza ofert kredytu WIRON prowadzi do jednoznacznych wniosków, że WIRON w niewielkim stopniu wpłynie na spadek wysokości raty kredytu. Z uwagi na fakt, że bank proponuje wyższą marżę przy kredycie WIRON, niż miało to miejsce przy umowach opartych o WIBOR obecnie różnica oprocentowania jest symboliczna. Oprocentowanie WIRON w lipcowych ofertach kredytowych (przy uwzględnieniu marży banku) wynosi ok. 8,3%, podczas gdy analogiczne umowy WIBOR oprocentowane są na poziomie ok. 8,5%.

WIRON a pozew WIBOR

Obecnie wydaje się, że WIRON nie wpłynie realnie na zmniejszenie wysokości rat kredytów. Pod tym względem wydaje się, że nie warto czekać na przekształcenie umów kredytowych WIBOR w umowy oparte o wskaźnik WIRON. Zamiast tego warto zastanowić się nad skierowaniem do sądu pozwu o usunięcie WIBOR. Co istotne, planowane wprowadzenie WIRON w żaden sposób nie powinno wpłynąć na możliwość składania pozwów przez kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytu, których oprocentowanie oparte jest na wskaźniku WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

W grudniu poznamy następcę WIBOR

W grudniu poznamy następcę WIBOR
Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?
Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową...

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?
Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie...