SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIRON – realna, czy symboliczna ulga dla kredytobiorców

Data ostatniej aktualizacji:

Ile czasu ma bank na usunięcie z BIK

Od mniej więcej roku głośno jest na temat wprowadzenia nowego wskaźnika referencyjnego do umów kredytowych o zmiennej stopie procentowej. Dotychczasowy wskaźnik WIBOR zastąpiony ma być wskaźnikiem WIRON.

Proces wdrażania zmiany

Proces ten rozpoczął się w teorii już w styczniu 2023 r., w praktyce jednak dopiero od niedawna na rynku bankowym pojawiają się produkty finansowe powiązane ze wskaźnikiem WIRON. Budzi to uzasadnioną obawę klientów banków, którzy zastanawiają się w jaki sposób (i czy w ogóle) zmiana taka będzie korzystna z punktu widzenia wysokości raty kredytu. Z założenia reforma polegająca na zastąpieniu wskaźnika WIBOR, WIRON-em miała na celu zapobiec w przyszłości sytuacjom takim jak ta, która miała miejsce jesienią 2021 r. Wtedy to RPP rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych, co wpłynęło na skok wartości WIBOR i wzrost rat kredytowych. Czy jednak WIRON jest receptą na rozwiązanie tych problemów, czy może stanowi jedynie symboliczną ulgę dla kredytobiorców?

Pierwsze kredyty WIRON w ING Bank Śląski S.A.

Dopiero od lipca 2023 r. na polskim rynku usług kredytowych dostępne są pierwsze kredyty o zmiennej stopie procentowej, których oprocentowanie zostało oparte o wskaźnik WIRON. Pierwszym bankiem udostępniającym takie kredyty jest ING Bank Śląski S.A.

Wstępna analiza ofert kredytu WIRON prowadzi do jednoznacznych wniosków, że WIRON w niewielkim stopniu wpłynie na spadek wysokości raty kredytu. Z uwagi na fakt, że bank proponuje wyższą marżę przy kredycie WIRON, niż miało to miejsce przy umowach opartych o WIBOR obecnie różnica oprocentowania jest symboliczna. Oprocentowanie WIRON w lipcowych ofertach kredytowych (przy uwzględnieniu marży banku) wynosi ok. 8,3%, podczas gdy analogiczne umowy WIBOR oprocentowane są na poziomie ok. 8,5%.

WIRON a pozew WIBOR

Obecnie wydaje się, że WIRON nie wpłynie realnie na zmniejszenie wysokości rat kredytów. Pod tym względem wydaje się, że nie warto czekać na przekształcenie umów kredytowych WIBOR w umowy oparte o wskaźnik WIRON. Zamiast tego warto zastanowić się nad skierowaniem do sądu pozwu o usunięcie WIBOR. Co istotne, planowane wprowadzenie WIRON w żaden sposób nie powinno wpłynąć na możliwość składania pozwów przez kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytu, których oprocentowanie oparte jest na wskaźniku WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Propozycja podwyżki stóp procentowych
Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się...

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach
Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają...

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polskie kredyty najdroższe w Europie
Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu...