SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Data ostatniej aktualizacji:

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie śródrocznym wydanym za okres 9 miesięcy zakończonym dnia 30 września 2024 roku BNP Paribas Bank poświęcił więcej niż zazwyczaj uwagi sprawom kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR. Co o wskaźniku WIBOR i postępowaniach sądowych pisze bank?

Bank BNP Paribas a WIBOR

O wskaźniku WIBOR już od dłuższego czasu jest głośno. Kredytobiorcy kwestionują wskaźnik WIBOR w umowach kredytu z uwagi na jego nietransparentność i uznaniowość. Istnieją bowiem argumenty przemawiające za tym, że umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR zawierają postanowienia niedozwolone.

Bank z raporcie wskazuje, że w styczniu 2023 roku wpłynęły do Banku pierwsze pozwy kwestionujące WIBOR i klauzule zmiennego oprocentowania oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR w umowach kredytu hipotecznego. Do dnia 30 września 2024 roku Bank otrzymał łącznie 59 pozwów (jeden pozew został cofnięty). Co istotne są to pozwy, które zostały formalnie bankowi doręczone. Ich liczba może być w rzeczywistości większa, bo sądy nie doręczają tak szybko, jakbyśmy chcieli złożonego pozwu drugiej stronie.

Ile jest spraw dotyczących WIBOR?

Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich (wg stanu na koniec sierpnia 2024 roku) prowadzonych jest obecnie 1 291 postępowań sądowych, w których klienci kwestionują postanowienia umowne przewidujące oprocentowanie oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR.

Pozwów dotyczących WIBOR stale przybywa. Warto wspomnieć, że w sprawie WIBOR ma wypowiedzieć się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na skutek skierowania przez polski sąd pytań o ten wskaźnik. Na rozstrzygnięcie TSUE będziemy musieli jednak poczekać.

Oczywiście Bank stoi na stanowisku, że roszczenia klientów są nieuzasadnione. Podobnie było także w przypadku frankowiczów, którzy obecnie wygrywają masowo z bankami.

Umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR można podważyć. Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz co możesz zyskać.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Nowy Rzecznik Finansowy powołany

Nowy Rzecznik Finansowy powołany
W czerwcu 2024 roku premier Donald Tusk, na wniosek ministra finansów, odwołał z funkcji Rzecznika Finansowego Bohdana Pretkiela. Po kilku...