Spłaciłeś pożyczkę przed terminem? Pamiętaj, że masz prawo do zwrotu części prowizji i innych opłat. W ostatnim czasie Prezes UOKiK wydał decyzję wobec spółki LoanMe, która nie zwracała konsumentom należnych kosztów i wprowadzała w błąd odnośnie do swoich obowiązków w tym zakresie. Jeśli konsument spłacił pożyczkę przed terminem, banki muszą mu zwrócić proporcjonalną część pobranych opłat i prowizji. Wynika to z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.
Wcześniejsza spłata pożyczki – zwrot prowizji
Wcześniejsza spłata kredytu wiąże się ze skróceniem okresu kredytowania, oszczędnością na oprocentowaniu oraz możliwością wnioskowania o zwrot prowizji zapłaconej przy zawieraniu umowy kredytu.
W celu wnioskowania o zwrot prowizji od kredytu gotówkowego należy spełnić poniższe warunki:
- kredyt musi zostać udzielony osobie fizycznej,
- kwota kredytu nie może przekraczać 255 500 zł lub równowartość tej sumy w obcej walucie,
- środki nie powinny mieć związku z działalnością gospodarczą,
- umowa kredytowa została zawarta po 18 grudnia 2011 r.
Wszystkie powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie, aby ubiegać się o zwrot prowizji.
Jak złożyć wniosek o zwrot prowizji?
Co do zasady bank powinien zwrócić prowizję w przypadku wcześniejsze spłaty automatycznie. Jeżeli tego nie zrobi, kredytobiorca powinien złożyć wniosek o zwrot prowizji. Wniosek o zwrot prowizji powinien zawierać kilka istotnych elementów:
- nazwa banku i adres,
- dane osobowe i adres kredytobiorcy (wnioskodawcy),
- żądanie zwrotu prowizji – podaj kwotę, którą chcesz odzyskać za wcześniejszą spłatę kredytu oraz zażądaj jej zwrotu,
- uzasadnienie wniosku – podaj numer umowy kredytowej, datę podpisania umowy z bankiem, termin na spłatę zobowiązania oraz datę zamknięcia kredytu,
- termin dla banku na zrealizowanie zwrotu prowizji,
- numer konta bankowego, na który bank powinien zwrócić prowizje.
Możesz powołać się na podstawę prawną, czyli odpowiednio na art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, bądź art. 39 ustawy o kredycie hipotecznym. Dodatkowo możesz wskazać wyrok TSUE z dnia 19 września 2019 r. (sygn. C – 383/18), jak również na wspólne stanowisko w sprawie zwrotów bankowych Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sporze z bankiem, skontaktuj się z Kancelarią WIBOR. Odpowiedni adwokat zapewni skuteczną pomoc podczas starcia z bankiem. Kancelarią, która posiada bogate doświadczenie w sporach z bankami, jest Kancelaria WIBOR, która działa na terenie całej Polski. Jeżeli szukasz pomocy w unieważnieniu WIBOR, na stronie Kancelarii możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.