SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę

Data ostatniej aktualizacji:

Wakacje kredytowe 2024 przedłużone

Kredytobiorcy, którzy liczyli na odciążenie domowego budżetu i zawieszenie płatności rat mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r. W odróżnieniu od 2022 i 2023 r. w tym roku obowiązywać mają nowe kryteria. Jakie będą zasady wakacji kredytowych w 2024 roku?

Jak skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku?

Skorzystać z zawieszenia płatności rat mogą Ci kredytobiorcy, których wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Dodatkowo znaczenie będzie miał także dochód gospodarstwa domowego. Jeżeli rata kredytu przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego (liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące) można będzie skorzystać w wakacji kredytowych. Co istotne, kryterium dochodowe nie będzie brane pod uwagę w odniesieniu do osób, które w dniu złożenia wniosku mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Zgodnie z nowymi przepisami, kredytobiorcy mogą wstrzymać płatność raty kredytu dwukrotnie w 2024 roku:

  • w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia
  • w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wniosek o wakacje kredytowe należy złożyć do banku, w którym posiadamy kredyt. Dokumenty można przesłać do banku w formie pisemnej, osobiście w placówce baku lub poprzez bankowość elektroniczną. 

Zmiany także w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców 

W ustawie zawarto także przepisy odnoszące się do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna pomoc w ramach FWK zostanie zwiększona. Zmiany w tym zakresie dotyczą m.in. poniższych kwestii:

  • Podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia – z 2 tys. zł do 3 tys. zł.
  • Wydłużony zostanie okres pomocy – z 36 miesięcy do 40 miesięcy.
  • Dłuższy będzie okres zwrotu wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144.
  • Maksymalna wysokość pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.
  • O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego (zamiast wcześniejszych 50 procent).

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej  zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp...

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%

Mieszkanie na start zastąpi bezpieczny kredyt 2%
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Nowy program mieszkaniowy jest następcą programu Bezpieczny kredyt 2%....