W sprawach WIBOR coraz więcej kredytobiorców uzyskuje korzystne postanowienia o zabezpieczeniu. Na mocy takiego postanowienia sąd ustala, że część odsetkowa raty ustalana jest wyłącznie w oparciu o marżę banku. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Mniejsze raty kredytu, często nawet o kilka tysięcy złotych.
Co oznacza zabezpieczenie w sprawie WIBOR?
Oprocentowanie kredytu w przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową oparte jest na zmiennym wskaźniku WIBOR i stałej marży banku. Usunięcie WIBORu z umowy kredytu powoduje, że rata kredytu będzie składać się z:
- części kapitałowej
- marży banku.
Dla kredytobiorcy oznacza to znaczący spadek raty kredytu na czas trwania postępowania sądowego.
Jakie korzyści daje usunięcie WIBOR z umowy?
W przypadku gdy sąd usunie WIBOR z umowy kredytowej, to wówczas obniżeniu ulega oprocentowania kredytu, a zatem również wysokości odsetek i samych rat kredytowych. Kredytobiorca zatem zyskuje, bo wysokość jego raty może spaść nawet dwukrotnie. Kolejnym plusem jest to, że raty kredytu bez wskaźnika WIBOR nie będą zależne od stóp procentowych NBP.
Zarówno w przypadku spadku jak i wzrostu stóp procentowych rata pozostanie stała. Ponadto kredytobiorcy powinny zostać zwrócone części rat wcześniej pobranych na podstawie postanowień niedozwolonych. Korzyści jest zatem sporo.
Czy zostały już wydane jakieś postanowienia o zabezpieczeniu WIBOR?
Tak, istnieją już postanowienia o zabezpieczeniu, eliminujące WIBOR z umowy kredytowej, wydane prze różne sądy. Przykładowe postanowienia o zabezpieczeniu, na mocy których kredytobiorcy płacą niższe raty:
- Postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 30.10.2023 r., I C 1897/23
- Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 28.09.2023 r., I C 4218/23
- Postanowienie Sądu Rejonowego w Gryfinie z dnia 21.09.2023 r., I C 446/23
- Postanowienie Sądu Rejonowego we Wrześni z dnia 21.11.2023 r., I C 429/23
- Postanowienie Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu z dnia 20.09.2023 r., I C 1811/23
- Postanowienie Sądu Rejonowego w Zwoleniu z dnia 16.01.2023 r., I C 142/22
- Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 02.01.2023 r., I C 4037/22
Nasza kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w sprawach z zakresu prawa bankowego. Oferujemy analizę umowy kredytu złotówkowego zupełnie za darmo. Dlatego też jeżeli zastanawiasz się, czy możesz coś zrobić z rosnącymi ratami kredytu to warto skorzystać z bezpłatnej porady doświadczonych prawników z kancelarii Lex Wibor, którzy wskażą możliwości działania.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162