SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Usunięcie WIBOR – mniejsze raty kredytu na czas sprawy sądowej

Data ostatniej aktualizacji:

Mniejsze raty kredytu na czas sprawy sądowej WIBOR

W sprawach WIBOR coraz więcej kredytobiorców uzyskuje korzystne postanowienia o zabezpieczeniu. Na mocy takiego postanowienia sąd ustala, że część odsetkowa raty ustalana jest wyłącznie w oparciu o marżę banku. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Mniejsze raty kredytu, często nawet o kilka tysięcy złotych.

Co oznacza zabezpieczenie w sprawie WIBOR?

Oprocentowanie kredytu w przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową oparte jest na zmiennym wskaźniku WIBOR i stałej marży banku. Usunięcie WIBORu z umowy kredytu powoduje, że rata kredytu będzie składać się z:

  • części kapitałowej
  • marży banku.

Dla kredytobiorcy oznacza to znaczący spadek raty kredytu na czas trwania postępowania sądowego.

Jakie korzyści daje usunięcie WIBOR z umowy?

W przypadku gdy sąd usunie WIBOR z umowy kredytowej, to wówczas obniżeniu ulega oprocentowania kredytu, a zatem również wysokości odsetek i samych rat kredytowych. Kredytobiorca zatem zyskuje, bo wysokość jego raty może spaść nawet dwukrotnie. Kolejnym plusem jest to, że raty kredytu bez wskaźnika WIBOR nie będą zależne od stóp procentowych NBP.

Zarówno w przypadku spadku jak i wzrostu stóp procentowych rata pozostanie stała. Ponadto kredytobiorcy powinny zostać zwrócone części rat wcześniej pobranych na podstawie postanowień niedozwolonych. Korzyści jest zatem sporo.

Czy zostały już wydane jakieś postanowienia o zabezpieczeniu WIBOR?

Tak, istnieją już postanowienia o zabezpieczeniu, eliminujące WIBOR z umowy kredytowej, wydane prze różne sądy. Przykładowe postanowienia o zabezpieczeniu, na mocy których kredytobiorcy płacą niższe raty:

  • Postanowienie Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 30.10.2023 r., I C 1897/23
  • Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 28.09.2023 r., I C 4218/23
  • Postanowienie Sądu Rejonowego w Gryfinie z dnia 21.09.2023 r., I C 446/23
  • Postanowienie Sądu Rejonowego we Wrześni z dnia 21.11.2023 r., I C 429/23
  • Postanowienie Sądu Rejonowego Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu z dnia 20.09.2023 r., I C 1811/23
  • Postanowienie Sądu Rejonowego w Zwoleniu z dnia 16.01.2023 r., I C 142/22
  • Postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 02.01.2023 r., I C 4037/22

Nasza kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w sprawach z zakresu prawa bankowego. Oferujemy analizę umowy kredytu złotówkowego zupełnie za darmo. Dlatego też jeżeli zastanawiasz się, czy możesz coś zrobić z rosnącymi ratami kredytu to warto skorzystać z bezpłatnej porady doświadczonych prawników z kancelarii Lex Wibor, którzy wskażą możliwości działania.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...