SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ustawa antyspreadowa a kredyty frankowe

Data ostatniej aktualizacji:

Ustawa antyspreadowa a kredyty frankowe

Ustawa antyspreadowa dała możliwość frankowiczom zawieranie z bankami aneksów do umów frankowych, na mocy których mogli oni spłacać raty bezpośrednio we frankach szwajcarskich. Wielu frankowiczów z tej możliwości skorzystało. Stąd też pojawiło się pytanie, czy aby zawarcie takiego aneksu lub samo wejście w życie ustawy antyspreadowej nie uniemożliwia późniejszego dochodzenia roszczeń od banku. Odpowiedź brzmi – nie. Frankowicze, także spłacający kredyty w walucie obcej, mogą występować z roszczeniami przeciwko bankom.

Co zmieniła ustawa antyspreadowa?

Pod pojęciem ustawa antyspredowa kryje się ustawa z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw. Na mocy tej ustawy do art. 69 ustawy prawo bankowe dodane zostały ustępy, zgodnie z którymi:

  • umowa kredytu powinna zawierać w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego w szczególności wyliczana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz zasad przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu;
  • w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie – w tym przypadku w umowie o kredyt określa się także zasady otwarcia i prowadzenia rachunku służącego do gromadzenia środków przeznaczonych na spłatę kredytu oraz zasady dokonywania spłaty za pośrednictwem tego rachunku.

Jakie stanowisko mają banki co do ustawy antyspreadowej?

Banki twierdzą, że wprowadzenie ustawy antyspreadowej niejako uzdrowiło zawarte wcześniej umowy kredytowe. Dodatkowo banki wskazują, że stosownie do ustawy antyspreadowej, nawet gdyby strony nie ustaliły mechanizmu wyznaczania wysokości świadczeń w sposób jasny i precyzyjny to stosunek prawny powinien zostać uzupełniony zgodnie z postanowieniami ustawy antyspreadowej. Tym samym banki wskazują, że ich zdaniem można utrzymać taką umowę w mocy.

Jakie jest stanowisko sądów co do ustawy antyspreadowej?

Obecnie sądy jednolicie uznają, że dla sprawy frankowej nie ma znaczenia wejście w życie tzw. ustawy antyspreadowej, czy zawarcie aneksów do umów, gdyż mogą one odnieść skutek tylko wobec ważnych umów, ale nie mogą spowodować konwalidacji (sprawić, że staną się ważne) umów, które są od początku nieważne. Dlatego też frankowicze nie powinni mieć w tym zakresie żadnych powodów do obaw.

Jakie są szanse na wygranie sprawy z bankiem?

Obecnie szanse na wygranie sprawy frankowej są naprawdę duże. Szacuje się, że frankowicze wygrywają około 98% spraw sądowych. Oczywiście, zawsze pierwszym krokiem powinna być analiza umowy kredytu. Znaczna część umów była jednak zawierana na takich samym wzorcach umownych przedstawianych przez bank. Kredytobiorcy nie mieli możliwości negocjowania zapisów umowy.

Co ciekawe nie tylko frankowicze obecnie walczą w sądzie z bankami. Do sądów trafia coraz więcej spraw kierowanych przez kredytobiorców złotówkowych. Jeżeli posiadasz już kredyt w złotówkach ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR możesz skonsultować zapisy umowy kredytowej z kancelaria WIBOR. Dzięki temu dowiesz się, czy masz szanse na unieważnienie WIBOR. Korzyści z ewentualnego wyeliminowania WIBOR z umowy możesz obliczyć za pomocą narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162