Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję, że linia orzecznicza ukształtuje się na ich korzyść.
Sprawy WIBOR w sądach
Według danych Związku Banków Polskich w Polsce toczy się obecnie ok. 1100 spraw, w których kredytobiorcy próbują podważyć wskaźnik WIBOR. W marcu 2024 roku Rzecznik Finansowy wydał tzw. istotny pogląd w odniesieniu do obecnej w umowach hipotecznych stawki WIBOR. Na podstawie analizowanego przypadku – umowy Velo Banku wysokość oprocentowania kredytu zależna była wyłącznie od banku. Okoliczność, że bank udostępnił klientom do podpisania dokumenty odnoszące się do ryzyka zmiennego oprocentowania nie oznacza automatycznie, że taki podmiot wywiązał się z obowiązku informacyjnego.
Aktualnie złotówkowicze czekają na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz opinię Rzecznika Generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SO w Częstochowie.
Pomoc złotówkowiczom
Kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom w sporach sądowych z bankami na terenie całej Polski. Pomoc złotówkowiczom świadczona przez kancelarię prawną zaczyna się od szczegółowej analizy umowy kredytowej oraz określeniu szans na wygranie sprawy z bankiem i unieważnienie WIBOR. Następnie kancelaria składa reklamację do banku, pomaga w uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do sporządzenia pozwu, następnie sporządza pozew na podstawie pozyskanych dokumentów z banku, prowadzi postępowanie sądowe. Korzyści, jakie możesz osiągnąć, usuwając z umowy WIBOR, obliczysz dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator WIBOR.