SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Data ostatniej aktualizacji:

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję, że linia orzecznicza ukształtuje się na ich korzyść.

Sprawy WIBOR w sądach

Według danych Związku Banków Polskich w Polsce toczy się obecnie ok. 1100 spraw, w których kredytobiorcy próbują podważyć wskaźnik WIBOR. W marcu 2024 roku Rzecznik Finansowy wydał tzw. istotny pogląd w odniesieniu do obecnej w umowach hipotecznych stawki WIBOR. Na podstawie analizowanego przypadku – umowy Velo Banku wysokość oprocentowania kredytu zależna była wyłącznie od banku. Okoliczność, że bank udostępnił klientom do podpisania dokumenty odnoszące się do ryzyka zmiennego oprocentowania nie oznacza automatycznie, że taki podmiot wywiązał się z obowiązku informacyjnego.

Aktualnie złotówkowicze czekają na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz opinię Rzecznika Generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SO w Częstochowie.

Pomoc złotówkowiczom

Kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom w sporach sądowych z bankami na terenie całej Polski. Pomoc złotówkowiczom świadczona przez kancelarię prawną zaczyna się od szczegółowej analizy umowy kredytowej oraz określeniu szans na wygranie sprawy z bankiem i unieważnienie WIBOR. Następnie kancelaria składa reklamację do banku, pomaga w uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do sporządzenia pozwu, następnie sporządza pozew na podstawie pozyskanych dokumentów z banku, prowadzi postępowanie sądowe. Korzyści, jakie możesz osiągnąć, usuwając z umowy WIBOR, obliczysz dzięki narzędziu, jakim jest kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Propozycja podwyżki stóp procentowych
Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się...

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polskie kredyty najdroższe w Europie
Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu...

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole
W dniu 7 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w sprawie II Ca 489/23 dotyczącej kredytu...