SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Data ostatniej aktualizacji:

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową w porównaniu z ubiegłym rokiem. Coraz więcej kredytobiorców chce dochodzić swoich praw w sądach i decyduje się na złożenie pozwu WIBOR do sądu.

Co jest nie tak ze wskaźnikiem WIBOR?

WIBOR to wskaźnik, od którego wysokości zależy wysokość oprocentowania kredytu. Od dłuższego czasu wskazuje się na pewne nieprawidłowości związane z umowami kredytowymi, w których występuje wskaźnik WIBOR. Dotyczą one m.in. wadliwego sposobu ustalania wskaźnika WIBOR, który powoduje, że wskaźnik ten może być podatny na manipulacje ze strony banków i być niereprezentatywny. Dodatkowo analizie poddawane są także postanowienia umowy o okoliczności odnoszące się do prawidłowego wykonania przez bank obowiązku informacyjnego wobec kredytobiorcy.

Spraw WIBOR będzie przybywać

Warto wskazać, że z pewnością spraw WIBOR w sądach będzie przybywać. W następnym roku należy spodziewać się wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowie na kilka ważnych pytań dotyczących stawki WIBOR. Kredytobiorcy złotówkowi, podobnie jak kiedyś kredytobiorcy frankowi, muszą poczekać na ujednolicenie się linii orzeczniczej. Jednak z pewnością wyrok TSUE w sprawie WIBOR dużo wniesie. Warto zwrócić się już na obecnym etapie o analizę swojej umowy kredytu i dowiedzieć się, czy umowa kredytowa zawiera postanowienia niedozwolone.

Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się, czy, Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z kalkulatora WIBOR możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

W grudniu poznamy następcę WIBOR

W grudniu poznamy następcę WIBOR
Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?
Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie...

Koniec wakacji kredytowych w 2025 roku

Koniec wakacji kredytowych w 2025 roku
Wakacje kredytowe wprowadzone z końcem lipca 2022 roku pozwalały na zawieszenie spłaty pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych polskich....