Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową w porównaniu z ubiegłym rokiem. Coraz więcej kredytobiorców chce dochodzić swoich praw w sądach i decyduje się na złożenie pozwu WIBOR do sądu.
Co jest nie tak ze wskaźnikiem WIBOR?
WIBOR to wskaźnik, od którego wysokości zależy wysokość oprocentowania kredytu. Od dłuższego czasu wskazuje się na pewne nieprawidłowości związane z umowami kredytowymi, w których występuje wskaźnik WIBOR. Dotyczą one m.in. wadliwego sposobu ustalania wskaźnika WIBOR, który powoduje, że wskaźnik ten może być podatny na manipulacje ze strony banków i być niereprezentatywny. Dodatkowo analizie poddawane są także postanowienia umowy o okoliczności odnoszące się do prawidłowego wykonania przez bank obowiązku informacyjnego wobec kredytobiorcy.
Spraw WIBOR będzie przybywać
Warto wskazać, że z pewnością spraw WIBOR w sądach będzie przybywać. W następnym roku należy spodziewać się wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odpowie na kilka ważnych pytań dotyczących stawki WIBOR. Kredytobiorcy złotówkowi, podobnie jak kiedyś kredytobiorcy frankowi, muszą poczekać na ujednolicenie się linii orzeczniczej. Jednak z pewnością wyrok TSUE w sprawie WIBOR dużo wniesie. Warto zwrócić się już na obecnym etapie o analizę swojej umowy kredytu i dowiedzieć się, czy umowa kredytowa zawiera postanowienia niedozwolone.
Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się, czy, Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z kalkulatora WIBOR możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.