SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Data ostatniej aktualizacji:

Ruszyły wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej złożyć odpowiedni wniosek do banku i spełnić pewne kryteria.

Na ile można wstrzymać płatność rat kredytu?

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego można uzyskać:

  • od dnia 1 czerwca 2024 r. do dnia 31 sierpnia 2024 r. – w wymiarze 2 miesięcy.
  • od dnia 1 września 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. – w wymiarze 2 miesięcy.

Jakie są warunki wakacji kredytowych w 2024 roku?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych posiadany kredyt musi być zaciągnięty za zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, zaś jego wysokość nie może przekraczać 1,2 mln zł. Co więcej, z zawieszenia rat mogą skorzystać jedynie CI kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty przed 1 lipca 2022 roku.

Wprowadzono także kryterium dochodowe.  A więc od dochodu będzie zależeć czy będziemy mogli skorzystać ze wstrzymania płatności rat czy też nie. A dokładniej – z wakacji kredytowych można skorzystać, w przypadku gdy rata kredytu przekracza 30 procent dochodu gospodarstwa domowego. Przy czym dochód ten jest liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Kryterium dochodowe nie obowiązuje jednak jeżeli kredytobiorcy utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18. roku życia lub do 25. roku życia, gdy kontynuują naukę, lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek).

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć pisemnie lub przez bankowość elektroniczną. Wniosek składamy do banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Informację z banku o rozpoznaniu wniosku powinieneś otrzymać w ciągu 21 dni od doręczenia wniosku. Wakacje kredytowe to dobry sposób na podbudowanie swojego budżetu domowego i chwilę oddechu. 

Nasza kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?
Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie...