SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Data ostatniej aktualizacji:

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się z akceptacją większości członków Rady Polityki Pieniężnej. W lipcu 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 5,75%.

Przyczyny propozycji podwyżki stóp procentowych

Obecnie wśród członków Rady Polityki Pieniężnej dominuje pogląd, że należy zmierzać do obniżki stóp procentowych niż do podwyżki. Wniosek o podwyższenie stóp procentowych o 200 punktów bazowych złożony został w reakcji na przewidywany w najbliższych kwartałach wzrost inflacji. Według lipcowej prognozy w kolejnych kwartałach inflacja prawdopodobnie wzrośnie i ukształtuje się na poziomie wyraźnie wyższym od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Większość członków Rady Polityki Pieniężnej stwierdziła, że nie ma potrzeby wzrostu stóp procentowych w reakcji na przewidywany w najbliższych kwartałach wzrost inflacji.

WIBOR – pomoc złotówkowiczom

Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny ze zamiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR oraz chcesz być niezależny od decyzji Rady Polityki Pieniężnej skontaktuj się z Kancelaria WIBOR, która przeanalizuje Twoją umowę i doradzi czy masz szanse na unieważnienie WIBOR lub wyeliminowanie z umowy wskaźnika WIBOR. Podstawą złożenia pozwu WIBOR jest abuzywność postanowień określających wysokość oprocentowania kredytu w oparciu o wskaźnik WIBOR. Wskaźnik WIBOR jest bowiem ustalany wyłącznie na podstawie deklaracji dziesięciu największych banków w Polsce, a nie na podstawie rzeczywistych transakcji. Korzyści, jakie możesz osiągnąć usuwając z umowy WIBOR obliczysz dzięki kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach
Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają...

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polskie kredyty najdroższe w Europie
Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu...

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole
W dniu 7 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w sprawie II Ca 489/23 dotyczącej kredytu...