Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się z akceptacją większości członków Rady Polityki Pieniężnej. W lipcu 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 5,75%.
Przyczyny propozycji podwyżki stóp procentowych
Obecnie wśród członków Rady Polityki Pieniężnej dominuje pogląd, że należy zmierzać do obniżki stóp procentowych niż do podwyżki. Wniosek o podwyższenie stóp procentowych o 200 punktów bazowych złożony został w reakcji na przewidywany w najbliższych kwartałach wzrost inflacji. Według lipcowej prognozy w kolejnych kwartałach inflacja prawdopodobnie wzrośnie i ukształtuje się na poziomie wyraźnie wyższym od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Większość członków Rady Polityki Pieniężnej stwierdziła, że nie ma potrzeby wzrostu stóp procentowych w reakcji na przewidywany w najbliższych kwartałach wzrost inflacji.
WIBOR – pomoc złotówkowiczom
Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny ze zamiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR oraz chcesz być niezależny od decyzji Rady Polityki Pieniężnej skontaktuj się z Kancelaria WIBOR, która przeanalizuje Twoją umowę i doradzi czy masz szanse na unieważnienie WIBOR lub wyeliminowanie z umowy wskaźnika WIBOR. Podstawą złożenia pozwu WIBOR jest abuzywność postanowień określających wysokość oprocentowania kredytu w oparciu o wskaźnik WIBOR. Wskaźnik WIBOR jest bowiem ustalany wyłącznie na podstawie deklaracji dziesięciu największych banków w Polsce, a nie na podstawie rzeczywistych transakcji. Korzyści, jakie możesz osiągnąć usuwając z umowy WIBOR obliczysz dzięki kalkulator WIBOR.