SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jak wygląda proces sądowy w sprawie unieważnienia WIBOR?

Data ostatniej aktualizacji:

Jak wygląda proces sądowy w sprawie unieważnienia WIBOR?

Sprawy kredytów złotówkowych WIBOR zyskały na popularności. Coraz więcej kredytobiorców pozywa banki o WIBOR. Jeżeli zastanawiasz się, jak przebiega proces o unieważnienie WIBOR zapoznaj się z tym artykułem.

Jak przebiega proces sądowy w sprawie WIBOR?

Proces sądowy WIBOR rozpoczyna się od złożenia do sądu pozwu. W pozwie należy wskazać swoje roszczenie oraz je uzasadnić. Ponadto pozew powinien spełniać szereg wymogów formalnych nałożonych przez przepisy prawa. Oprócz roszczenia o zapłatę możliwe jest unieważnienie WIBOR w sądzie, jednak decyzję o tym czy warto unieważnić umowę kredytu należy podjąć po jej dokładnej analizie.

Po wniesieniu pozwu bez braków formalnych do sądu, sąd doręczy pozew drugiej stronie ze zobowiązaniem do ustosunkowania się do niego. Następnie sąd może wyznaczyć rozprawę, jak też może podjąć inne czynności na posiedzeniu niejawnym np. dopuścić dowód z opinii biegłego.

W przypadku gdy w sprawie sąd wyznaczy rozprawę, może wezwać na nią kredytobiorców celem złożenia zeznań. Jak wygląda rozprawa w sprawie kredytów WIBOR? Podczas rozprawy sąd może przesłuchać kredytobiorców, świadków, jak też wydać inne postanowienia odnośnie materiału dowodowego. Przebieg spraw sądowych WIBOR jest zależny do stanowiska stron, dotychczas zgłoszonych i rozpoznanych wniosków dowodowych i dotychczas podjętych czynności sądu.

Ile trwa unieważnienie WIBOR w sądzie?

Sprawy sądowe kredytobiorców zwykle trwają kilka lat. Długość postępowania sądowego zależna jest między innymi od tego czy w sprawie zostanie powołany biegły sądowy, jak wielu świadków przesłucha sąd czy też jak dużo spraw ma dany sędzia. Zdarza się bowiem, że ze względu na obciążenie sądu pracą, na pierwsze czynności w sprawie, w tym rozprawie, trzeba poczekać. Decyzje sądowe w sporach o WIBOR nie zapadają z dnia na dzień, jednak nawet biorąc pod uwagę czas trwania sprawy sądowej, korzyści z wyeliminowania WIBOR z umowy są znaczące.

Jakie dowody są wymagane w procesie o WIBOR?

W sprawach dotyczących WIBOR oprócz dowodów z dokumentów (m.in. umowa kredytowa, aneksy, historia spłaty kredytu), zasadne jest zwykle powołanie dowodu z opinii biegłego z zakresu rachunkowości, bankowości czy finansów. Biegły dokonuje obliczenia różnicy między kwotą, wpłaconą przez kredytobiorcę do banku, a kwotą jaką kredytobiorca powinien wpłacić, gdyby umowa nie zawierała klauzul niedozwolonych tj. wskaźnika WIBOR.  Przygotowując pozew WIBOR doświadczony adwokat czy radca prawny wie, jakie dowody powinny zostać zgłoszone.

Czy proces sądowy WIBOR jest skomplikowany?

Procedura sądowa dotycząca wskaźnika WIBOR jest skomplikowana, co nie oznacza, że nie warto podjąć działań prawnych. Warto w sprawie WIBOR skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który przeprowadzi nas przez etapy procesu sądowego w sprawach WIBOR oraz zabezpieczy nasze interesy. Procedury prawne w sprawach finansowych wymagają bowiem dobrej znajomości przepisów prawa.   Kancelaria WIBOR skupia się na jednym obszarze prawa, dzięki czemu zna od podszewki zawiłości tych spraw. Jeżeli chcesz przekonać się co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci, czego możesz się domagać.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, w szczególności art. 187, art. 205(1), art. 227, art. 236, art. 271, art. 278.