SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Stanowisko polskiego rządu do TSUE w sprawie WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

Stanowisko polskiego rządu do TSUE w sprawie WIBOR

Do 28 października 2024 roku polski rząd miał czas na przedstawienie oficjalnego stanowiska Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-471/24 dotyczącej możliwości badania przez krajowe sądy klauzul zmiennego oprocentowania opartych o WIBOR.

Jakie stanowisko rządu do TSUE?

Dnia 23 października 2024 roku rząd sporządził stanowisko w sprawie C-471/24. Inaczej niż w przypadku frankowiczów, władze nie stanęły po stronie kredytobiorców. Rządowi i instytucjom publicznym zależy na tym, by sądy krajowe nie sprawdzały, czy WIBOR jest wadliwy. Rząd stoi na stanowisku, że dokumentem nadrzędnym wobec dyrektywy konsumenckiej jest rozporządzenie BMR regulujące kwestię wskaźników referencyjnych, w tym również WIBOR.

4 x NIE w sprawie WIBOR

Uzyskanie konsensu przez polski rząd nie było łatwe. Najwięcej problemów przysporzyło pytanie 1  – czy art. 1 ust. 2 dyrektywy 93/13/EWG pozwala na badanie klauzul dotyczących WIBOR. Różne stanowiska w tej kwestii zaprezentowały Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości. Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że art. 1 ust. 2 dyrektywy 93/13/EWG pozwala na badanie klauzul dotyczących WIBOR, z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości dopuszczało możliwość analizowania klauzul. Ostatecznie rząd ustalił wspólne stanowisko, a w zakresie pytania 1 przyjął stanowisko Ministerstwa Finansów. Swoje opinie w sprawie wydały również takie instytucje jak UOKiK, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wygląda na to, że rządowi zależy na tym, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział negatywnie na wszystkie cztery pytania prejudycjalne zadane przez częstochowski sąd, a to w obawie przed powtórką scenariusza, jaki ma miejsce w sprawach frankowych.  

Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się, czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z kalkulatora WIBOR, możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.

 

Podstawa prawna:

Dyrektywa Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich - art. 1 ust. 2.

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...