Do 28 października 2024 roku polski rząd miał czas na przedstawienie oficjalnego stanowiska Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-471/24 dotyczącej możliwości badania przez krajowe sądy klauzul zmiennego oprocentowania opartych o WIBOR.
Jakie stanowisko rządu do TSUE?
Dnia 23 października 2024 roku rząd sporządził stanowisko w sprawie C-471/24. Inaczej niż w przypadku frankowiczów, władze nie stanęły po stronie kredytobiorców. Rządowi i instytucjom publicznym zależy na tym, by sądy krajowe nie sprawdzały, czy WIBOR jest wadliwy. Rząd stoi na stanowisku, że dokumentem nadrzędnym wobec dyrektywy konsumenckiej jest rozporządzenie BMR regulujące kwestię wskaźników referencyjnych, w tym również WIBOR.
4 x NIE w sprawie WIBOR
Uzyskanie konsensu przez polski rząd nie było łatwe. Najwięcej problemów przysporzyło pytanie 1 – czy art. 1 ust. 2 dyrektywy 93/13/EWG pozwala na badanie klauzul dotyczących WIBOR. Różne stanowiska w tej kwestii zaprezentowały Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości. Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, że art. 1 ust. 2 dyrektywy 93/13/EWG pozwala na badanie klauzul dotyczących WIBOR, z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości dopuszczało możliwość analizowania klauzul. Ostatecznie rząd ustalił wspólne stanowisko, a w zakresie pytania 1 przyjął stanowisko Ministerstwa Finansów. Swoje opinie w sprawie wydały również takie instytucje jak UOKiK, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Wygląda na to, że rządowi zależy na tym, żeby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział negatywnie na wszystkie cztery pytania prejudycjalne zadane przez częstochowski sąd, a to w obawie przed powtórką scenariusza, jaki ma miejsce w sprawach frankowych.
Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się, czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z kalkulatora WIBOR, możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.