Trwa proces likwidacji wskaźnika WIBOR. Od 2023 roku banki mogą oferować produkty kredytowe oparte na wskaźnikach WIRON. Na rynku ofert kredytów hipotecznych pojawiła się pierwsza oferta kredytu z oprocentowaniem zmiennym oparta o nowy wskaźnik WIRON.
Pierwsza oferta kredytu hipotecznego z WIRON – jaki bank?
ING Bank Śląski był pierwszym bankiem, który zawiesił udzielanie kredytów ze zmienną stopą w grudniu 2022 r. ING Bank Śląski jest również pierwszym bankiem, który posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIRON 1M. Nowy produkt bankowy został wprowadzony 26 czerwca 2023 r.
Czy kredyt hipoteczny oparty na WIRON będzie tańszy?
Analizując zaproponowane warunki przez ING Bank Śląski można odpowiedzieć na pytanie czy kredyt hipoteczny oparty na WIRON będzie tańszy? W ofercie banku znajduje się kredyt hipoteczny „Wakacje na swoim”. Oferta przewiduje dwa warianty:
- kredyt z prowizją 1,5% i marżą 2,39%,
- kredyt bez prowizji i z marżą 2,34% plus pakiet x-sell, czyli kredyt z dodatkowymi produktami.
Wskazać należy, że we wcześniejszych ofertach (opartych na WIBOR) marża wynosiła 1,59 -1,64%. Natomiast wartość prowizji wynosiła 1,5%.
Według nowej oferty kredytobiorca ma niższy o ok. 1 punkt procentowy wskaźnik WIRON, ale wyższą o 0,8 punktu procentowego marżę kredytu. Oprocentowanie zmienne oparte o wskaźnik WIRON wynosi ~8,4% , z kolei o WIBOR ~8,6%.
Nowy kredyt o zmiennym oprocentowaniu jest więc niewiele tańszy
Sprawdź: Kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162