SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

W oczekiwaniu na wyrok TSUE w sprawie WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

W oczekiwaniu na wyrok TSUE w sprawie WIBOR

W lipcu 2024 roku polska sprawa dotycząca wskaźnika WIBOR wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kredytobiorcy złotówkowi liczą na pozytywne rozstrzygnięcie. Kiedy możemy spodziewać się stanowiska TSUE w sprawie WIBOR?

Pytania skierowane do TSUE

Pytanie prejudycjalne, którymi ma zająć się TSUE, zostały zasadne przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Najogólniej mówić, pytania odnoszą się do zgodności z prawem wskaźnika WIBOR, obecnego w umowach ze zmiennym oprocentowaniem.

Nie jest pewne, jak szczegółowo TSUE odpowie na skierowane przez polski sąd pytania. Z pewnością odniesie się do dyrektywy 93/13 oraz regulacji krajowych. Jednak już teraz wiadomo, że odpowiedź udzielona przez TSUE nie rozwiąże wszystkich zawiłości i pytań związanych ze wskaźnikiem WIBOR. Na ten moment trudno przewidzieć, co orzeknie TSUE. Istnieje jednak szereg argumentów za tym, że wskaźnik WIBOR mógł być podatny na manipulacje banków, a obowiązek informacyjny spoczywający na banku nie był wykonywany w sposób jasny i precyzyjny.

Kiedy wyrok TSUE w sprawie WIBOR?

Nie jest znana dokładna data kiedy sprawa przez Trybunałem zostanie rozstrzygnięta. Biorąc pod uwagę długość postępowań przed TSUE, należy spodziewać się, że będzie miało to miejsce za około rok.

W sądach przybywa spraw dotyczących wskaźnika WIBOR. Wykreślenie WIBOR z umowy kredytu powoduje, że rata kredytu drastycznie spada. W niektórych przypadkach zasadne jest także występowanie z roszczeniem o unieważnienie umowy kredytu.

Unieważnienie WIBOR ze wsparciem kancelarii prawnej

Obecnie coraz częściej kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Mikroprzedsiębiorcy coraz mniej chętni na zaciągnięcie kredytu

Mikroprzedsiębiorcy coraz mniej chętni na zaciągnięcie kredytu
Z danych gromadzonych przez banki wynika, że coraz mniejsza liczba mikroprzedsiębiorców zainteresowana jest zaciągnięciem kredytu. Potwierdzają to dane porównawcze za...

Spada ilość kredytów hipotecznych

Spada ilość kredytów hipotecznych
W ostatnim miesiącu dość istotnie spadła liczba udzielonych kredytów hipotecznych. W sierpniu 2024 r. banki podpisały o 12,3% mniej kredytów...

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych!

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych!
We wrześniu miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzja...