W lipcu 2024 roku polska sprawa dotycząca wskaźnika WIBOR wpłynęła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kredytobiorcy złotówkowi liczą na pozytywne rozstrzygnięcie. Kiedy możemy spodziewać się stanowiska TSUE w sprawie WIBOR?
Pytania skierowane do TSUE
Pytanie prejudycjalne, którymi ma zająć się TSUE, zostały zasadne przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Najogólniej mówić, pytania odnoszą się do zgodności z prawem wskaźnika WIBOR, obecnego w umowach ze zmiennym oprocentowaniem.
Nie jest pewne, jak szczegółowo TSUE odpowie na skierowane przez polski sąd pytania. Z pewnością odniesie się do dyrektywy 93/13 oraz regulacji krajowych. Jednak już teraz wiadomo, że odpowiedź udzielona przez TSUE nie rozwiąże wszystkich zawiłości i pytań związanych ze wskaźnikiem WIBOR. Na ten moment trudno przewidzieć, co orzeknie TSUE. Istnieje jednak szereg argumentów za tym, że wskaźnik WIBOR mógł być podatny na manipulacje banków, a obowiązek informacyjny spoczywający na banku nie był wykonywany w sposób jasny i precyzyjny.
Kiedy wyrok TSUE w sprawie WIBOR?
Nie jest znana dokładna data kiedy sprawa przez Trybunałem zostanie rozstrzygnięta. Biorąc pod uwagę długość postępowań przed TSUE, należy spodziewać się, że będzie miało to miejsce za około rok.
W sądach przybywa spraw dotyczących wskaźnika WIBOR. Wykreślenie WIBOR z umowy kredytu powoduje, że rata kredytu drastycznie spada. W niektórych przypadkach zasadne jest także występowanie z roszczeniem o unieważnienie umowy kredytu.
Unieważnienie WIBOR ze wsparciem kancelarii prawnej
Obecnie coraz częściej kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.