SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Nowy termin likwidacji wskaźnika WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

Nowy termin likwidacji wskaźnika WIBOR

Już od dłuższego czasu mówiło się o stopniowym usuwaniu wskaźnika WIBOR, który stanowi część oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. WIBOR miał zostać zlikwidowany do końca 2024 roku. Termin ten nie jest już jednak aktualny.

Sprawdź: Pozew Wibor w 2024 r.

Kiedy dojdzie do likwidacji WIBOR?

Zgodnie z najnowszymi informacjami usunięcie WIBOR-u w pełni nastąpić ma dopiero w 2027 r.  Termin został przedłużony między innymi ze względu na skalę oraz strukturę umów i instrumentów wykorzystujących WIBOR. Podmioty finansowe przez najbliższy rat będą zatem przygotowywać się na likwidację wskaźnika WIBOR. Zatem przed 2027 rokiem WIBOR będzie w dalszym ciągu obecny w umowach kredytowych i będzie wpływał na wysokość oprocentowania wielu polskich kredytów hipotecznych.

WIRON a wysokość rat kredytów

Wiele osób zadawać sobie może pytanie, czy wprowadzenie stawki WIRON będzie miało pozytywny skutek dla kredytobiorców, czy spowoduje obniżkę, czy podwyżkę rat kredytów?

Według wstępnych przewidywać WIRON w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, wpłynie na spadek raty kredytu. Banki proponują z reguły wyższą marżę przy kredycie WIRON, niż miało to miejsce przy umowach opartych o WIBOR. Powoduje to, że rata kredytu może być porównywalna.

Wskazać należy, że główną różnicą pomiędzy wskaźnikiem WIBOR a WIRON jest sposób ich wyliczania. WIRON, podobnie jadnak jak i WIBOR, nie eliminuje ryzyka wzrostu wysokości rat kredytowych. Co więcej, warto dostrzec, że WIRON przybiera wartości z dokładnością do 5 miejsc po przecinku, podczas gdy WIBOR do dwóch miejsc po przecinku.

Na ten moment na rynku nie ma zbyt wielu ofert kredytów złotówkowych ze stawką WIRON, dlatego też ciężko jest jednoznacznie określić, jaki wpływ będzie miał WIRON na raty kredytów. W najbliższym czasie banki powinny stopniowo poszerzać swoją ofertę produktów ze wskaźnikiem WIRON.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...