We wrześniu miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzja ta jest zgodna z przewidywaniami ekonomistów.
Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się ani na podwyżkę, ani na obniżkę stóp procentowych. Od wielu miesięcy stopy procentowe pozostają na niezmiennym poziomie. Stopa referencyjna wynosi obecnie 5,75 proc. w skali rocznej.
Dlaczego stopy procentowe się nie spadają?
RPP przy podejmowaniu decyzji brała pod uwagę uwarunkowania gospodarcze i kierunki rozwoju, ale także dane dotyczące inflacji. Regulowanie stóp procentowych to bowiem sposób na walkę z inflacją. Główny Urząd Statystyczny wskazuję, że „ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,3 proc. (wskaźnik cen 104,3), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. (wskaźnik cen 100,1)”. Wzrost inflacji wynika m.in. z wyższych cen energii i żywności.
Kiedy kolejna decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych?
Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 1-2 października 2024 r. Wówczas po raz kolejny RPP będzie zastanawiać się, czy zmodyfikować wysokość stóp procentowych. Na obniżkę stóp procentowych z niecierpliwością czekają m.in. kredytobiorcy, którzy zmagają się z wysokimi ratami kredytowymi. Obniżka stóp procentowych może mieć wpływ na wysokość wskaźnika WIBOR, który jest jedną ze składowych oprocentowania kredytu. Wraz ze spadkiem wysokości stawki WIBOR spadnie rata kredytu, chociaż nie dzieje się to od razu, a uzależnione jest od warunków naszej umowy kredytu, a konkretnie okresu naliczania oprocentowania.
Jeżeli posiadasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR to warto sprawdzić swoją umowę pod kątem istnienia w niej postanowień niedozwolonych. W sądach przybywa spraw o unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz przekonać się, co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci czego możesz się domagać. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami, w tym sporach dotyczących WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162