Pod koniec 2023 roku popyt na kredyty hipoteczne był bardzo wysoki, na co miał wpływ program Bezpieczny kredyt 2%. Również pod koniec 2023 Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że ustawowy limit na rok 2023 i rok 2024 na dopłaty do Bezpiecznego kredytu 2% został wyczerpany. W styczniu 2024 roku nowe wnioski nie są przyjmowane, a popyt na kredyty hipoteczne znacznie spadł.
Zobacz również: Unieważnienie kredytu w złotówkach
Koniec bezpiecznego kredytu 2% – wpływ na zdolność kredytową
Zakończony w grudniu 2023 roku program Bezpieczny kredyt 2% spowodował znaczny spadek popytu na kredyty hipoteczne. Bankom powinno zależeć na tym, aby więcej zwykłych klientów mogło spełnić warunki podpisania umowy kredytu hipotecznego. Z uwagi na okoliczność, że wynagrodzenia w Polsce mają w tym roku zanotować szybszy wzrost niż inflacja oraz prognozowany spadek stóp procentowych, w 2024 roku zdolność kredytowa Polaków ma duże szanse na wzrost.
Bezpieczny kredyt 2% – na czym polega?
Bezpieczny kredyt 2% to rządowy program oferowany od lipca 2023 roku. Polega na udzieleniu kredytobiorcy preferencyjnego kredytu hipotecznego, podczas którego trwania, państwo przez pierwsze 10 lat dopłaca to rat kredytu, przez co są one znacznie niższe od tych standardowych. Z Bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać osoby przed 45 rokiem życia, które chcą kupić lub wybudować swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną i nie są właścicielami innych nieruchomości.
Wielu kredytobiorców, których oprocentowanie kredytów oparte jest na indeksie WIBOR, szuka pomocy w usunięciu WIBOR z umów kredytowych. Kancelaria LEX WIBOR pomaga kredytobiorcom w sporach sądowych z bankami na terenie całej całego kraju. Dzięki kalkulatorowi WIBOR kredytobiorca może wyliczyć korzyści z unieważnienia WIBOR.