SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Koniec Bezpiecznego kredytu 2%

Data ostatniej aktualizacji:

Koniec bezpiecznego kredytu 2%

Pod koniec 2023 roku popyt na kredyty hipoteczne był bardzo wysoki, na co miał wpływ program Bezpieczny kredyt 2%. Również pod koniec 2023 Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że ustawowy limit na rok 2023 i rok 2024 na dopłaty do Bezpiecznego kredytu 2% został wyczerpany. W styczniu 2024 roku nowe wnioski nie są przyjmowane, a popyt na kredyty hipoteczne znacznie spadł.

Zobacz również: Unieważnienie kredytu w złotówkach

Koniec bezpiecznego kredytu 2% – wpływ na zdolność kredytową

Zakończony w grudniu 2023 roku program Bezpieczny kredyt 2% spowodował znaczny spadek popytu na kredyty hipoteczne. Bankom powinno zależeć na tym, aby więcej zwykłych klientów mogło spełnić warunki podpisania umowy kredytu hipotecznego. Z uwagi na okoliczność, że wynagrodzenia w Polsce mają w tym roku zanotować szybszy wzrost niż inflacja oraz prognozowany spadek stóp procentowych, w 2024 roku zdolność kredytowa Polaków ma duże szanse na wzrost.

Bezpieczny kredyt 2% – na czym polega?

Bezpieczny kredyt 2% to rządowy program oferowany od lipca 2023 roku. Polega na udzieleniu kredytobiorcy preferencyjnego kredytu hipotecznego, podczas którego trwania, państwo przez pierwsze 10 lat dopłaca to rat kredytu, przez co są one znacznie niższe od tych standardowych. Z Bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać osoby przed 45 rokiem życia, które chcą kupić lub wybudować swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną i nie są właścicielami innych nieruchomości.

Wielu kredytobiorców, których oprocentowanie kredytów oparte jest na indeksie WIBOR, szuka pomocy w usunięciu WIBOR z umów kredytowych. Kancelaria LEX WIBOR pomaga kredytobiorcom w sporach sądowych z bankami na terenie całej całego kraju. Dzięki kalkulatorowi WIBOR kredytobiorca może wyliczyć korzyści z unieważnienia WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Mikroprzedsiębiorcy coraz mniej chętni na zaciągnięcie kredytu

Mikroprzedsiębiorcy coraz mniej chętni na zaciągnięcie kredytu
Z danych gromadzonych przez banki wynika, że coraz mniejsza liczba mikroprzedsiębiorców zainteresowana jest zaciągnięciem kredytu. Potwierdzają to dane porównawcze za...

Spada ilość kredytów hipotecznych

Spada ilość kredytów hipotecznych
W ostatnim miesiącu dość istotnie spadła liczba udzielonych kredytów hipotecznych. W sierpniu 2024 r. banki podpisały o 12,3% mniej kredytów...

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych!

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych!
We wrześniu miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzja...