SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kiedy będzie wyrok TSUE w sprawie WIBOR?

Data ostatniej aktualizacji:

Kiedy będzie wyrok TSUE w sprawie WIBOR?

Sprawa WIBOR trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dopiero co. A zatem musi ona swoje odczekać. Prawdopodobnie wyroku TSUE możemy spodziewać się nie prędzej niż za rok.

O czym będzie rozstrzygał TSUE?

Pytania do TSUE skierował Sąd Okręgowy w Częstochowie. Zadał on następujące pytania.

  • Czy art. 1 ust. 2 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że pozwala on na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR?
  • W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze, czy art. 4 ust. 2 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że pozwala on na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR?
  • W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze i drugie, czy art. 3 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że zapisy umowy dotyczące zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR można traktować jako stojące w sprzeczności z wymogami dobrej wiary i powodujące znaczącą nierównowagę wynikających z umowy praw i obowiązków stron ze szkodą dla konsumenta, z uwagi na niewłaściwe poinformowanie konsumenta odnośnie narażenia na ryzyko zmiennej stopy procentowej, w tym w szczególności niewskazaniu, w jaki sposób ustala się wskaźnik referencyjny będący podstawą ustalania zmiennego oprocentowania i jakie wątpliwości są związane z jego nie transparentnością oraz nierównomierny rozkład tego ryzyka na strony umowy?
  • W przypadku pozytywnej odpowiedzi na wcześniejsze pytania, czy art. 6 ust 1 w zw. z art. 3 ust. 1 i 2 zdanie 2 oraz art. 2 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, iż w przypadku uznania za nieuczciwe postanowienia umownego dotyczącego zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR możliwym jest dalsze funkcjonowanie umowy, w której wysokość oprocentowania kwoty kapitału kredytu będzie się opierała na drugim składniku ustalającym wysokość oprocentowania zawartym w umowie, to jest stałej marży banku, co spowoduje zmianę oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe?

    W skrócie pytania dążą do ustalenia, czy wskaźnik WIBOR jest zgodny z prawem oraz w jakim kształcie umowa powinna obowiązywać po wykreśleniu z niej wskaźnika WIBOR.  

    Czy można pozwać bank o WIBOR?

    Oczywiście, wielu kredytobiorców nawet przed skierowaniem sprawy do TSUE złożyło pozwy WIBOR do sądów. Istnieją bowiem solidne podstawy do tego, aby kwestionować umowy z WIBOR. Wykreślenie WIBOR z umowy to dla kredytobiorcy olbrzymia korzyść, bowiem rata kredytu zmniejsza się nawet kilkukrotnie, a ponadto bank zwraca nadpłatę, która została dokonana przez kredytobiorcę. W niektórych wypadkach korzystne i zasadne może być także dążenie do ustalenia nieważności umowy kredytu. Dużo zależy od okoliczności sprawy, zapisów umowy, regulaminów i innych dokumentów podpisywanych w toku procesu udzielania kredytu. Cokolwiek jednak nie orzeknie TSUE, każdorazowo sąd powinien indywidualnie ocenić zarówno zapisy umowy, jak i całokształt okoliczności sprawy. Nie będzie tu automatyzmu.

    Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy Twoja umowa zawiera zapisy niedozwolone i masz szanse dochodzić roszczeń od banku, skontaktuj się z nami w celu bezpłatnej analizy umowy kredytu. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Dodatkowo możesz wyliczyć, ile możesz zyskać w sprawie WIBOR, co umożliwi Ci kalkulator WIBOR.


    Sebastian Frejowski

    Doktor nauk prawnych

    Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

    Oceń artykuł:

    Średnia ocen użytkowników: 5.0

    (Na podstawie 198 opinii)

    Inne wpisy z tej kategorii

    W grudniu poznamy następcę WIBOR

    W grudniu poznamy następcę WIBOR
    Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

    Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

    Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?
    Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową...

    Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

    Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?
    Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie...