WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) jest to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, ustalana w każdy dzień roboczy, o godz. 11:00.
W sposób pośredni wpływa on na wysokość raty kredytu hipotecznego wyrażonego w złotych polskich, o ile kredyt oparty jest o zmienną stopę procentową. W umowach kredytowych najczęściej występuje wskaźnik WIBOR 3M (oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 3 miesiące) oraz WIBOR 6M (oprocentowanie pożyczki (depozytu) międzybankowego na 6 miesięcy).
WIBOR – ile wynosi w sierpniu 2023 r.?
Informacje o aktualnych stawkach WIBOR dostępne są dla każdego zainteresowanego w Internecie. Dane dotyczące aktualnego WIBOR publikowane są na stronie administratora stawek WIBOR, którym jest GPW Benchmark S.A., mieszczącej się pod adresem https://gpwbenchmark.pl/. W sierpniu 2023 r. (stan na 18 sierpnia 2023 r.) aktualny wskaźnik wynosi dla WIBOR 3M 6,69%, a dla WIBOR 6M 6,54%. Obserwujemy więc nieznaczny spadek obydwu wskaźników względem odczytów z lipca 2023 r.
Pozew o WIBOR
Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na wniesienie pozwu WIBOR. Kredytobiorcy mają prawo żądać unieważnienia kredytu WIBOR lub usunięcia klauzul umownych dotyczących WIBOR z zapisów umowy. Wciąż oczekujemy na pierwsze prawomocne wyroki w sprawach kredytów WIBOR, niemniej dotychczasowa praktyka sądów zdaje się dawać realne nadzieje na uwzględnienie roszczeń kredytobiorców WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162
Źródło: https://gpwbenchmark.pl/