Kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty z oprocentowaniem zmiennym oparte o stawkę WIBOR, powinni wiedzieć, że istnieje możliwość zmniejszenia rat kredytu. Możliwość ta wiąże się z zakwestionowaniem swojej umowy kredytu i wystąpieniem z powództwem wobec banku do sądu. Co istotne, zanim jeszcze zapadnie wyrok sąd ma możliwość wyeliminowania WIBOR z umowy kredytu, co oznacza istotny spadek raty kredytowej.
WIBOR – wniosek o zabezpieczenie
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia ma na celu uregulowanie praw i obowiązków stron na czas trwania procesu sądowego. W sprawach dotyczących WIBOR najczęściej kredytobiorcy domagają się ochrony swoich interesów poprzez wykreślenie wadliwego wskaźnika WIBOR z umowy. Usunięcie WIBOR z umowy powoduje, że kredytobiorca spłaca część kapitałową raty oraz część odsetkową składającą się jedynie ze stałej marży banku. Należy zaznaczyć, że zwykle „największą częścią” raty odsetkowej był WIBOR. W przypadku zaś gdy zniknie on z umowy, rata kredytu zmniejszy się odczuwalnie, bo nawet o połowę. Składając wniosek o udzielenie zabezpieczenia należy wykazać uprawdopodobnienie roszczenia oraz wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia może zostać złożony wraz z pozwem przeciwko bankowi, w toku procesu, a także przed jego wszczęciem.
Postanowienia WIBOR
Uzyskanie korzystnych postanowień o zabezpieczeniu jest możliwe. Pokazują to m.in. postanowienia wydane przez sądy w Krakowie, Zwoleniu czy Poznaniu. W ostatnim czasie Sąd Rejonowy w Poznaniu wydał postanowienie, w którym oddalił zażalenie banku na korzystne dla kredytobiorcy postanowienie o zabezpieczeniu. Chociaż linia orzecznicza odnośnie kredytów złotówkowych opartych o stawkę WIBOR nie jest jeszcze ukształtowana to perspektywy dla kredytobiorców są pozytywne. A to za sprawą nie tylko dotychczasowego orzecznictwo polskich sądów, ale także za sprawą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w swoich wyrokach wielokrotnie akcentował słabszą pozycję kredytobiorcy – konsumenta i opowiadał się za jak najpełniejszą ochroną jego praw.
Jak długo sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczenie?
Zgodnie z art. 737 k.p.c. wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W praktyce jednak niezwykle rzadko zdarza się, aby wniosek został rozpoznany w ciągu tygodnia. Zazwyczaj termin ten jest dłuższy i w zależności od obłożenia sądu pracą wynosi około miesiąca.
Czy warto składać wniosek o zabezpieczenie w sprawie WIBOR?
Złożenie wniosku o zabezpieczenie może okazać się istotnym elementem sporu z bankiem, szczególnie jeżeli kredytobiorca składa pozew przeciwko instytucji w słabej sytuacji finansowej. Wskazać należy, że składając wniosek o udzielenie zabezpieczenia razem z pozwem nie ponosimy żadnych opłat (jeżeli chcemy złożyć taki wniosek w trakcie postępowania opłata będzie wynosić 100 zł). Złożenie wniosku o zabezpieczenie to także dobry sposób, aby poznać wstępnie zdanie sądu. Uzasadnienie postanowienia o zabezpieczeniu może być pomocne w dalszym procesie. Jednocześnie zabezpieczenie powództwa może ochronić kredytobiorcą przed negatywnymi skutkami upadłości lub przejęcia banku.