SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy w sprawie kredytu złotówkowego z WIBOR można wstrzymać płatność rat kredytu?

Data ostatniej aktualizacji:

Wstrzymanie płatności rat kredytu z WIBOR

Aby zmniejszyć czy też wstrzymać płatność rat kredytu z WIBOR należy złożyć do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia. Wniosek ten należy odpowiednio uargumentować, dowodząc, że postanowienia związane ze wskaźnikiem WIBOR stanowią postanowienia niedozwolone. W sprawach kredytów frankowych sądy bardzo często wstrzymują płatność rat na czas trwania sprawy sądowej, jak wygląda to w sprawach o WIBOR?

Co oznacza wniosek o zabezpieczenie w sprawie WIBOR?

W praktyce wniosek o zabezpieczenie jest pismem procesowym, w którym zwracamy się do sądu o zabezpieczenie na czas trwania postępowania sądowego dochodzonych przez stronę roszczeń. Wniosek taki można złożyć na każdym etapie postępowania sądowego, jak i przed jego wszczęciem. Z reguły, wniosek składany jest już wraz z pozwem.

W przypadku spraw o WIBOR zabezpieczenie roszczenia polega zazwyczaj albo na całkowitym wstrzymaniu płatności rat kredytu albo wyeliminowaniu WIBOR z umowy i w wyniku tego płatności rat kredytu w mniejszej wysokości. Podkreślić należy, że postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia wydawane jest na czas trwania sprawy sądowej. Sąd powinien taki wniosek rozpoznać możliwie szybko. Zwykle trwa to jednak około miesiąca, a w skrajnych przypadkach kilka miesięcy.

Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, którzy pomogą Ci w walce o sprawiedliwość – unieważnienie umowy WIBOR.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy

Czy w sprawie WIBOR można uzyskać wstrzymanie płatności rat kredytu?

W sprawie WIBOR możliwe jest uzyskanie wstrzymania płatności rat lub częściej – zmniejszenie wysokości rat kredytu, już w kilka miesięcy od złożenia wniosku do sądu. Oczywiście złożenie takiego wniosku powinna poprzedzać analiza umowy kredytu, a sam wniosek powinien zawierać uprawdopodobnienie roszczenia i wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia. Odwołać należy się również do spraw kredytobiorców posiadających tzw. kredyty frankowe. Początkowo sądy niechętnie udzielały w tych sprawach zabezpieczeń, podczas gdy obecnie tysiące kredytobiorców ma wstrzymaną płatność rat kredytu.

Kancelaria WIBOR wie, w jaki sposób konstruować i argumentować takie wnioski. Istnieją postanowienia sądów z całej Polski, na mocy których WIBOR został wyeliminowany z umowy kredytowej. Dla kredytobiorcy oznacza to często zmniejszenie raty nawet o połowę. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi na naszej stronie, uzyskanymi przy pomocy naszej kancelarii, postanowieniami sądów udzielających kredytobiorcom zabezpieczenia w sprawach WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...