Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się w zależności od wielu czynników. Zawsze punktem wyjścia powinna być analiza postanowień danej umowy kredytu.
Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Ogólnie rzecz biorąc sprawy dotyczące prawa bankowego nie należą do najprostszych. Dlatego też kredytobiorcy bardzo rzadko decydują się na samodzielne ich prowadzenia, a wolą sprawę powierzyć profesjonalnej kancelarii prawnej. Kancelaria specjalizująca się w prawie bankowym wie czego można się spodziewać w tego typu sprawach oraz jak odeprzeć ewentualne argumenty banków.
W sprawach dotyczących kredytów złotówkowych dużo zależy od odpowiedniej argumentacji, doboru argumentów. Istnieją mocne podstawy ku temu, że umowy kredytowe z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR posiadają zapisy niedozwolone.
Stopień skomplikowania danej sprawy można dokładniej ocenić dopiero po analizie umowy kredytu oraz okoliczności jej towarzyszących. Do każdej sprawy należy bowiem podchodzić indywidualnie.
Jakie są główne różnice w procesie unieważnienia umowy kredytowej w złotówkach a w walutach obcych?
Różnice w unieważnianiu umowy kredytowej w złotówkach i w innych walutach nie są znaczące. Jedną z różnic w procesie unieważnienia umowy kredytowej w złotówkach a w walutach obcych jest nieco inny dobór argumentacji. Ma to związek z tym, że na czym innym polega wadliwość tych umów. W obu rodzajach umów kredytowych występują jednak klauzule niedozwolone. Można rzec, że orzecznictwo w sprawach frankowych jest już ukształtowane, podczas gdy w sprawach dotyczących WIBOR brak jest jeszcze prawomocnych wyroków. Z pewnością orzecznictwo wypracowane na gruncie umów kredytów frankowych jest niezwykle przydatne w sprawach kredytów złotówkowych. Przykładowo w wielu zapadłych orzeczeniach odnoszono się do obowiązku informacyjnego, który ciąży na bankach. Obowiązek ten ma być wypełniony przez banki niezależnie od tego jakiej umowy kredytu dotyczy. Zarówno w przypadku kredytów powiązanych z waluta obca, jak też kredytów złotówkowych można mówić o naruszeniu przez bank tego obowiązku.
Czy procedury unieważnienia umowy kredytowej są bardziej złożone dla kredytów w walucie obcej niż w złotówkach?
Procedura unieważnienia umowy kredytu w złotówkach a umowy powiązanej z walutą obcą jest do siebie bardzo podobna. W obu przypadkach, aby stwierdzić nieważność takiej umowy, należy skierować sprawę do sądu. W tym celu należy sporządzić pozew przeciwko bankowi. Argumentacja zawarta w pozwie dotyczącym umowy kredytu złotówkowego a umowy kredytu powiązanego z walutą obca będzie się nieco różnić. Jednak sam proces sądowy będzie przebiegał podobnie. Sąd w większości spraw chce przesłuchać kredytobiorców, a czasami także świadków. Niekiedy dopuszczany jest także biegły z zakresu finansów i rachunkowości. Proces unieważnienia umowy kredytowej w różnych walutach często wymaga wsparcia kancelarii prawnej.
Nasza kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z naszego kalkulatora WIBOR możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162