Dużo kredytobiorców złotówkowych posiadających kredyty z oprocentowaniem zmiennym opartym o stawkę WIBOR interesuje się obecnie tematem podważenia WIBOR w swojej umowie kredytu. Istnieje ku temu wiele mocnych argumentów. Na przykładzie frankowiczów widać, że wygrane z bankami są możliwe. Jak wyglądają sprawy sądowe WIBOR i jakie są ich szanse powodzenia?
Zobacz również: WIBOR prognozy 2024
Czy można wygrać z bankiem?
Część kredytobiorców przejawia obawy złożenia pozwu przeciwko bankowi. Argumentuje to na przykład tym, że bank jest wielkim podmiotem, mającym wyspecjalizowaną kadrę i duże zasoby finansowe i tym samym boją się rozpocząć walki w sądzie. Jak pokazują sprawy frankowiczów nie ma się o co martwić. Z bankiem można wygrać. Frankowicze wygrywają około 95% spraw sądowych z bankami. Jest to więc imponująca statystyka i miażdżąca porażka banków.
Pomiędzy kredytami frankowymi a kredytami WIBOR istnieje wiele podobieństw. Orzecznictwo wypracowane na gruncie spraw frankowych częściowo jest przydatne również w sprawach WIBOR. Należy jednak pamiętać, że są także różnice. W pierwszej należy dokonać analizy szczegółowej umowy kredytu, jak również okoliczności jej zawarcia. Nasza kancelaria oferują darmową analizę prawną umowy, z której skorzystania zachęcamy, aby przekonać się czy umowa kredytu jest do podważenia.
Zatem odpowiadając na pytanie, z bankiem można wygrać. Po dokonani analizy umowy kredytu można rozważyć jednak wszelkie ryzyka, jak i szanse powodzenia. W sprawie WIBOR niezwykle ważna jest dobra argumentacja i odpowiednie przygotowanie pozwu. Dlatego też warto prowadzenie sprawy powierzyć doświadczonej kancelarii prawnej.
Jak wygląda sprawa sądowa WIBOR?
Jeżeli po dokonaniu analizy umowy okaże się, że umowa kredytu zawiera niedozwolone postanowienia umowne, jednym z rozwiązań jest złożenie pozwu WIBOR do sądu. Po złożeniu pozwu, sąd nadaje sprawie sygnaturę i przydzielany jest sędzia. Następnie sąd wysyła pozew stronie pozwanej ze zobowiązaniem do udzielania na pozew odpowiedzi. Dalsza część postępowania zależna jest od złożonych wniosków dowodowych. W sprawach WIBOR strony zazwyczaj wnoszą o przesłuchanie kredytobiorcy, pracowników banku oraz wnoszą o sporządzenie opinii przez biegłego z zakresu finansów. Sąd bada okoliczności związane z brakiem należytego poinformowania kredytobiorcy o ryzyku kredytowym przez bank, analizuje zapisy umowy kredytu, a także okoliczności towarzyszące jej zawarciu.
Ile trwa sprawa WIBOR?
Należy liczyć się z tym, że sprawa WIBOR będzie trwała około 3 lat przed sądem pierwszej instancji. Może to być czas trochę dłuższy lub trochę krótszy. Wszystko zależy od obciążenia sądu pracą, ilości dowodów do przeprowadzenia i okoliczności sprawy.
Czy są szanse na wygranie sprawy WIBOR?
Choć nie ma jeszcze prawomocnych wyroków dotyczących pozwów WIBOR, przypominając sobie historię frankowiczów, należy stwierdzić, że kredytobiorcy złotówkowi mają duże szanse w sądzie. Dla kredytobiorców posiadających kredyty hipoteczne oparte o zmienną stopę oprocentowania to szansa na ogromną oszczędność i szybsze uwolnienie się od zobowiązania.
Jeżeli chcesz samodzielnie wyliczyć, ile możesz zyskać na wyeliminowaniu WIBOR z umowy skorzystaj z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR. Eliminacja WIBOR z umowy daje wiele korzyści, gdyż dzięki temu odzyskujemy środki z nadpłaconych rat, a przyszłe raty kredytu mogą się zmniejszyć nawet o 50%.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162