SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co z kredytami w nowym roku?

Data ostatniej aktualizacji:

Co z kredytami w 2024

Ci, którzy chcą zakupić nieruchomość na kredyt zadają sobie pytanie – co stanie się z kredytami w 2024 roku, czy łatwiej będzie je uzyskać? Nie sposób nie zauważyć, że na początku 2024 r. mamy do czynienia z nadal wysokimi stopami procentowymi, co w oczywisty sposób przekłada się to również na wysokość rat przy oprocentowaniu zmiennym. Większość z nas marzy jednak o swoim własnym mieszkaniu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach finansowych, nie każdy może pozwolić sobie na kredyt i zakup swoich czterech kątów. W 2023 r. rząd wprowadził program Kredyt 2%, który został przewidziany jako pomoc dla młodych osób chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Czy podobny pomoc dla młodych, chcących zakupić swoje pierwsze mieszkanie będzie także w 2024 roku? Więcej na ten temat przeczytaj w niniejszym artykule!

Sprawdź również: pomoc złotówkowiczom

Co będzie z kredytami w nowym 2024 roku?

Nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy łatwiej będzie uzyskać kredyt w 2024 r. i czy to dobry czas na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nie ma bowiem gwarancji, że w najbliższym czasie stopy procentowe znowu nie pójdą w górę. Można jednak wskazać, że gdyby miało się tak stać, to przemawiałoby to za zaciągnięciem kredytu z oprocentowaniem stałym. W rzeczywistości to czy to wziąć kredyt w 2024 r. zależy w dużej mierze od naszej osobistej sytuacji danej osoby – finansowej, rodzinnej, mieszkaniowej. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, płacąc wysoki czynsz, a jednocześnie mamy stabilne dochody, warto nawet kosztem wyższych miesięcznych wydatków mieć lepszy komfort życia i zarazem spłacać swoje mieszkanie zamiast czynszu najmu.  

Mieszkanie na start 2024

Nowy rząd pracuje nad projektem programu Mieszkanie na start. Obecnie trwają konsultacje w tym zakresie, zatem nie wiadomo dokładnie jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pomoc oraz ile można zyskać. Wprowadzenie programu Mieszkanie na start planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Rządowymi dopłatami objęte będą nie tylko mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego, ale też domy, w tym ich budowa.

Mieszkanie na start kredyt 2024 – warunki

Jednym z warunków wzięcia udziału w programie Mieszkanie na start jest kryterium dochodowe. Weryfikowane będą zarobki z ostatnich 6 miesięcy, które nie mogą przekraczać określonych limitów. Przykładowo dla gospodarstwa dwuosobowego dochód nie może być większy niż 18 000 zł miesięcznie, zaś dla trzyosobowego – dochód nie może przekroczyć 23 000 zł miesięcznie.

Program Mieszkanie na start ma być skierowany do osób, które nie przekroczyły 35. roku życia. Wyłączono jednak z limitu wieku osoby, które starają się o kredyt dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego. Osoby z trójką lub większą ilością dzieci mogą być starsze i przekraczać wyznaczony limit wiekowy o dowolną liczbę lat.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego – najważniejsze informacje

Czy warto spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny?

Dla tych, którzy już posiadają kredyt hipoteczny, istotne wydaje się pytanie, czy obecnie opłaca się spłacić lub nadpłacić kredyt. Nadpłata kredytu niesie za sobą niemal wyłącznie pozytywne skutki. Każda nadpłata kapitału zmniejsza wysokość pozostałego do spłaty zobowiązania i skutkuje umorzeniem odsetek za nadpłacony kapitał. Zatem oszczędzamy na odsetkach. Ponadto, prowadzi ona do skrócenia okresu kredytowania lub obniżenia raty kredytu. Wydaje się, że szczególnie warto nadpłacać kredyt w okresie, w którym stopy procentowe są wysokie, co wpływa na wartość raty kredytu. Jeżeli więc posiadamy wolne środki, to warto przeznaczyć je właśnie na ten cel.