SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Banki w Polsce – lista

Data ostatniej aktualizacji:

Banki w Polsce lista

Powierzenie swoich środków pieniężnych lub zaciągnięcie zobowiązania finansowego to jedne z najważniejszych decyzji, które podejmuje każdy z nas. Wybór odpowiedniej instytucji finansowej oferującej usługi bankowe ma ogromne znaczenie dla płynności zarządzania finansami osobistymi, a także poczucia bezpieczeństwa. Warto zatem regularnie pogłębiać i aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie.

Jakie są największe banki w Polsce? Jakie banki spółdzielcze działają w Polsce? Czy są w Polsce banki z kapitałem zagranicznym?

Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie banki działają w Polsce?

Jednym z głównych filarów sektora bankowego są banki uniwersalne, czyli świadczące wszystkie lub większość standardowych usług bankowych uregulowanych w przepisach, takich jak prowadzenie rachunków bankowych, przyjmowanie depozytów lub udzielanie kredytów. Należą do nich banki komercyjne oraz banki spółdzielcze. Dodatkowo możemy w tej grupie wymienić także oddziały banków zagranicznych.

Banki komercyjne w Polsce to przedsiębiorstwa prowadzone w formie spółki akcyjnej, których działalność polega na wykonywaniu czynności bankowych określonych w ustawie Prawo bankowe. Możemy wśród nich wyróżnić te, w których dominuje kapitał polski – m.in. PKO Bank Polski (PKO BP), Bank Polska Kasa Opieki (Pekao), Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank), Bank Pocztowy oraz VeloBank – oraz te, w których przeważa kapitał zagraniczny – np. ING Bank Śląski, Credit Agricole, mBank, Bank Millennium.

Banki spółdzielcze w Polsce to w sumie kilkaset podmiotów w formie spółdzielni, prowadzących działalność bankową. Nie sposób zatem wymienić ich wszystkich. Większość z nich jest zrzeszona w dwóch grupach: Grupie BPS (m.in. Warszawski Bank Spółdzielczy, Silesia Bank w Katowicach) oraz Spółdzielczej Grupie Bankowej SGB (m.in. Bank Spółdzielczy w Białymstoku).

Jakie są różnice między bankami komercyjnymi a spółdzielczymi w Polsce?

Poza wspomnianą powyżej odmienną formą prawną podstawowa różnica między bankami komercyjnymi a spółdzielczymi opiera się na sposobie zarządzania. Właścicielami banków komercyjnych są akcjonariusze, a ich wpływ na działalność banku uzależniony jest od liczby posiadanych akcji. Głównym akcjonariuszem najczęściej jest inna instytucja finansowa. Właścicielami banków spółdzielczych są natomiast udziałowcy, będący jednocześnie członkami spółdzielni. Często są to osoby działające lokalnie. Główny nacisk położony jest tutaj na realizowanie celów w danej miejscowości lub w danym regionie oraz wspieranie ich rozwoju poprzez lokalne inwestowanie zysków.

Sektory bankowe

Sektory bankowe to przede wszystkim bankowość detaliczna oraz bankowość korporacyjna. Banki detaliczne w Polsce oferują usługi bankowe dla osób fizycznych, gospodarstw domowych oraz niewielkich przedsiębiorstw, najczęściej prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Natomiast instytucje finansowe skupiające się na bankowości korporacyjnej kierują swoje usługi do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, często jedynie wybranych, istotnych dla strategii danego banku.

Największe banki w Polsce

Które banki mają najwięcej klientów w Polsce? Które banki w Polsce są najbezpieczniejsze?

Szukając odpowiedzi na powyższe pytania, warto zwrócić uwagę na te podmioty, które odnotowują największy wzrost liczby klientów. Jest to wskaźnik, który dość dobrze odzwierciedla zaufanie, jakim konsumenci darzą dany podmiot. Jednocześnie to właśnie te instytucje finansowe najszybciej zwiększają swój kapitał bankowy oraz wartość aktywów, umacniając tym samym swoją pozycję na rynku i mogąc stale ulepszać swoją ofertę.

Z danych zgromadzonych na przełomie lat 2023/2024 na podstawie powyżej wymienionych wskaźników za największy bank w Polsce uznano PKO Bank Polski. Na drugim miejscu uplasował się Pekao S.A., a na trzecim Santander Bank Polska. W dalszej kolejności wymieniono ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Millennium, Alior Bank, Credit Agricole oraz Citi Handlowy.

Które banki oferują najlepsze warunki kredytów hipotecznych w Polsce?

Na to pytanie nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na wymienione powyżej wskaźniki. Dobrym pomysłem może również okazać się zapoznanie z najnowszymi rankingami kredytów hipotecznych oraz szczegółową ofertą różnych banków. W ten sposób zwiększamy szansę na dokonanie najlepszego możliwego wyboru, uwzględniającego specyfikę indywidualnego przypadku.

Natomiast osoby, które nie są zadowolone z podjętej już decyzji o zaciągnięciu kredytu złotówkowego z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik WIBOR, mogą rozważyć unieważnienie WIBOR. Kancelaria WIBOR przeanalizuje Twoją umowę kredytową i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcesz się przekonać, ile możesz zyskać, skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Lista banków w Polsce

Podsumowując informacje zawarte w niniejszym artykule, poniżej przedstawiamy najważniejsze instytucje finansowe oferujące usługi bankowe.

Banki komercyjne w Polsce, w których dominuje polski kapitał:

  • PKO Bank Polski (PKO BP),
  • Bank Polska Kasa Opieki (Pekao),
  • Alior Bank,
  • Bank BFG S.A.,
  • Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank),
  • Bank Pocztowy,
  • Plus Bank,
  • Bank Nowy,
  • VeloBank.

Banki komercyjne w Polsce, w których dominuje kapitał zagraniczny:

Banki zagraniczne działające w Polsce:

  • Nordea Bank (Norwegia),
  • HSBC (Wielka Brytania),
  • Danske Bank (Dania),
  • Bank of China (Chiny),
  • CaixaBank (Hiszpania),
  • Société Générale (Francja),
  • UBS i Credit Suisse (szwajcarskie banki w Polsce),
  • Haitong Bank (międzynarodowy bank inwestycyjny),
  • Ikano Bank.