Z danych gromadzonych przez banki wynika, że coraz mniejsza liczba mikroprzedsiębiorców zainteresowana jest zaciągnięciem kredytu. Potwierdzają to dane porównawcze za okres sierpień 2023 r. i sierpień 2024 r. Rok do roku mikroprzedsiębiorcy zaciągnęli mniej kredytów (14,7%) oraz mniejsza jest średnia wysokość takiego kredytu (o 16,7%).
Aktualnym pozostaje pytanie skąd bierze się taki stan rzeczy? Z pewnością w części odpowiedzialne za powyższe są wciąż dość wysokie stopy procentowe, które wynoszą obecnie 5,75%. W zestawieniu z marżą banku prowadzą do tego, że polskie kredytu uznawane są za najdroższe w całej Unii Europejskiej. Zwiększona niechęć do kredytów może wynikać również z faktu, że coraz więcej osób obawia się wskaźnika WIBOR. WIBOR coraz częściej jest kwestionowany przez kredytobiorców, coraz więcej przedstawicieli prawa wskazuje na możliwą abuzywność postanowień WIBOR, analogicznie jak w przypadku umów frankowych.
Usunięcie WIBOR ze wsparciem kancelarii
Obecnie coraz częściej kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162