W dniu 12 grudnia 2024 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał istotny wyrok w sprawie C-300/23. Wyrok dotyczy sprawy przeciwko hiszpańskiemu bankowi, ale powinien być respektowany przez wszystkie sądy krajowe państw UE. Co ciekawe wyrok ten może mieć niemałe znaczenie dla spraw sądowych o kredyty WIBOR.
Sprawa rozpoznawana przez TSUE dotyczyła hiszpańskiego wskaźnika referencyjnego, który warunkuje oprocentowanie kredytów w Hiszpanii. TSUE w wyroku wyraźnie podkreślił, że oficjalny status wskaźnika nie zwalnia banków z odpowiedzialności za transparentność i uczciwość umów. Kluczową wydaje się teza TSUE, że nie należy domniemywać, że przedsiębiorca działa w dobrej wierze wyłącznie z tego powodu, że stosowany wskaźnik jest oficjalny, ustanowiony przez organ administracji i stosowany przez organy administracji publicznej.
Wyrok ten może sugerować potencjalną argumentację TSUE w sprawie, w której rozpoznawać będzie pytania prejudycjalne dotyczące WIBOR. Wszak wielu przeciwników pozwów WIBOR powołuje się właśnie na fakt, że jest to wskaźnik o charakterze oficjalnym i nie może z tego powodu być uznany z abuzywny. Jak widać TSUE jest daleki od wysuwania wniosków tego rodzaju.
Kancelaria prawna pomoże usunąć WIBOR
W chwili obecnej rośnie wśród kredytobiorców zainteresowanie pozwaniem banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły ten trend. W sprawach związanych z usunięciem WIBOR warto przy tym skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162