SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wyrok TSUE C-300/23 – pozytywna prognoza dla spraw WIBOR?

Data ostatniej aktualizacji:

Wyrok TSUE C-300/23 – pozytywna prognoza dla spraw WIBOR?

W dniu 12 grudnia 2024 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał istotny wyrok w sprawie C-300/23. Wyrok dotyczy sprawy przeciwko hiszpańskiemu bankowi, ale powinien być respektowany przez wszystkie sądy krajowe państw UE. Co ciekawe wyrok ten może mieć niemałe znaczenie dla spraw sądowych o kredyty WIBOR. 

Sprawa rozpoznawana przez TSUE dotyczyła hiszpańskiego wskaźnika referencyjnego, który warunkuje oprocentowanie kredytów w Hiszpanii. TSUE w wyroku wyraźnie podkreślił, że oficjalny status wskaźnika nie zwalnia banków z odpowiedzialności za transparentność i uczciwość umów. Kluczową wydaje się teza TSUE, że nie należy domniemywać, że przedsiębiorca działa w dobrej wierze wyłącznie z tego powodu, że stosowany wskaźnik jest oficjalny, ustanowiony przez organ administracji i stosowany przez organy administracji publicznej. 

Wyrok ten może sugerować potencjalną argumentację TSUE w sprawie, w której rozpoznawać będzie pytania prejudycjalne dotyczące WIBOR. Wszak wielu przeciwników pozwów WIBOR powołuje się właśnie na fakt, że jest to wskaźnik o charakterze oficjalnym i nie może z tego powodu być uznany z abuzywny. Jak widać TSUE jest daleki od wysuwania wniosków tego rodzaju.

Kancelaria prawna pomoże usunąć WIBOR

W chwili obecnej rośnie wśród kredytobiorców zainteresowanie pozwaniem banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły ten trend. W sprawach związanych z usunięciem WIBOR warto przy tym skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?
Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie...