Zamiana wskaźnika WIBOR na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja co dalej z WIBOR ma zapaść w czerwcu 2024 roku. WIBOR ma przestać być publikowany z końcem 2027 roku.
Co dalej z WIBOR?
Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych w połowie czerwca 2024 roku, po ponownej analizie procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego, podejmie decyzje o wskaźniku, który zastąpi WIBOR. Ponownej analizie zostanie poddany wskaźnik, który ma zostać zastąpić WIBOR. Ocenie zostaną poddane wskaźniki:
- WIRON – Warsaw Interest Rate Overnight, opracowywany jest na danych dotyczących transakcji overnight zawieranych przez podmioty przekazujące dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami,
- WIRF – Warszawski Indeks Rynku Finansowego, obejmuje transakcje overnight, przekazywane wyłącznie przez instytucje kredytowe i finansowe,
- WRR – Warsaw Repo Rate to indeks, który mierzy krajowy rynek transakcji zabezpieczonych REPO oraz Buy-Sell-Back.
O tym, czy inny wskaźnik niż WIRON zastąpi WIBOR dowiemy się najprawdopodobniej w czerwcu 2024 roku.
Pozew WIBOR
Zamiast czekać na zmianę wskaźnika lepiej już teraz wziąć sprawy w swoje ręce i usunąć wskaźnik WIBOR z umowy kredytu. W tym celu warto skorzystać z usług Kancelarii WIBOR, której prawnicy w pierwszej kolejności przeanalizują umowę kredytu oraz określą szanse na wygranie sprawy z bankiem. Kancelaria WIBOR w imieniu swoich klientów podejmuje próbę polubownego rozwiązania sporu z bankiem, pozyskuje wymaganą przez sąd dokumentacji dotyczącą zobowiązania, składa pozew WIBOR do sądu oraz prowadzi postępowanie sądowe, reprezentując mocodawcę również na rozprawach. Korzystając z kalkulatora WIBOR dowiesz się ile oszczędności zyskasz usuwając WIBOR z umowy kredytowej.