W listopadzie 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Decyzja ta wynika z analizy sytuacji gospodarczej, w tym umiarkowanej dynamiki inflacji. Eksperci przewidują, że stopy mogą pozostać stabilne co najmniej do połowy 2025 roku, co daje kredytobiorcom czas na dostosowanie się do bieżących warunków.
Jakie stopy procentowe w listopadzie 2024?
W dniach 5-6 listopada 2024 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej,
- stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej,
- stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.
Rada Polityki Pieniężnej poinformowała, że w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego wzrostu cen energii na początku 2025 roku wzrośnie. Już po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz w warunkach oczekiwanego obniżenia dynamiki wynagrodzeń (przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP), inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu Narodowego Banku Polskiego.
Pomoc złotówkowiczom
Jeżeli masz już dosyć czekania na obniżkę stóp procentowych, a w konsekwencji raty kredytu i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Kancelarią WIBOR. Odpowiedni adwokat zapewni skuteczną pomoc podczas starcia z bankiem o unieważnienie WIBOR. Kancelarią, która posiada bogate doświadczenie w sporach z bankami, jest Kancelaria WIBOR, która działa na terenie całej Polski. Jeżeli szukasz pomocy w unieważnieniu WIBOR na stronie Kancelarii, możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.