W ostatnim miesiącu dość istotnie spadła liczba udzielonych kredytów hipotecznych. W sierpniu 2024 r. banki podpisały o 12,3% mniej kredytów niż w lipcu 2024 r. Z drugiej strony liczba kredytów rok do roku wzrosła, co potwierdza fakt, że w sierpniu br. udzielono o 10,3 % więcej kredytów niż rok temu.
Obecny, lekki regres, na rynku kredytowym z całą pewnością ma związek z niepewnościami dotyczącymi nowego programu rządowego ze wsparciem kredytobiorców. Program, nazywany pierwotnie kredytem 0% wejść w życie miał już kilka miesięcy temu, do dzisiaj nie wiadomo jednak kiedy, i w jakim kształcie, stosowna ustawa wejdzie w życie. Jest to o ryle istotnym, że bardzo silnym czynnikiem stymulującym dla rynku kredytów hipotecznych był program Bezpieczny Kredyt 2%. Po wprowadzeniu nowego programu rządowego możemy spodziewać się ponownego ożywienia na rynku hipotek.
Kancelaria prawna pomoże unieważnić WIBOR
Coraz większa liczba kredytobiorców zamierza pozwać bank o unieważnienie umowy WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W przypadku wygrania sprawy WIBOR konsekwencje byłyby analogiczne jak przy sprawie frankowej. Bank musiałby zwrócić kredytobiorcy wszystko to, co otrzymał od niego w związku z nieważną umową, kredytobiorca natomiast zwróciłby jedynie czystą kwotę wypłaconego kapitału. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162