SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Rekordowe zainteresowanie kredytem 2% – Statystyki

Data ostatniej aktualizacji:

Rekordowe statystyki kredytu 2%

Rządowy program, tzw. bezpieczny kredyt 2%, od momentu jego wprowadzenia, czyli lipca 2023 roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Bezpieczny kredyt 2% to program, który ma na celu wsparcie Polaków przy zakupie pierwszego mieszkania. Na czym polega i czy w 2024 roku także będzie można z niego skorzystać?

Czytaj również: Nadpłata kredytu 2% – jak nie stracić?

Na czym polega bezpieczny kredyt 2%?

Program bezpieczny kredyt 2% przeznaczony jest dla osób do 45. roku życia, którzy nie posiadają i nie posiadali mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Bezpieczny kredyt 2% – statystyki

Od lipca 2023 roku do października 2023 roku złożono 71 651 wniosków o bezpieczny kredyt 2%, a podpisano 24 286 umów kredytowych. W listopadzie 2023 roku banki udzieliły w ramach tego programu 13 912 kredytów. Średnia kwota udzielanego kredytu to obecnie to ok. 400 tys. zł. Bezpiecznego kredytu 2% udzielała większość banków obecnych na polskim rynku.

Ile spadnie rata po nadpłacie kredytu

Ile jest aktualnie udzielonych kredytów 2%?

Szacuje się, że banki w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” udzieliły około 60.000 kredytów. Z programu skorzystało 82,5 tys. osób. Wspomnieć należy, że program kredyt 2 procent dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązywał od lipca 2023 roku. Obecnie nie można już składać wniosków o ten kredyt. Można stwierdzić, że kredyt 2% pobił rekordy popularności.

Czy kredyt 2 procent będzie w 2024 roku?

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent” zakończył już swoje działanie. Do 7 stycznia 2024 r. banki mogły rejestrować w systemie BGK wnioski złożone do 31 grudnia 2023 r. Zatem kredytu 2 procent nie można będzie już zaciągnąć w 2024 roku.

Jednak trwają pracę nad innym programem, który ma pomóc młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania – tj. program Mieszkanie na Start. Program ten ma wejść w połowie 2024 roku. Jego zasady są jednak nieco inne niż programu kredyt 2 procent. Przede wszystkim w nowym programie badane będą dochody i to od ich wysokości zależeć będzie czy skorzystamy z pomocy, czy też nie. Popularność „Bezpiecznego Kredytu 2%” była rekordowa, zobaczymy czy tak samo będzie w przypadku „Mieszkania na Start”.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej  zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp...

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę
Kredytobiorcy, którzy liczyli na odciążenie domowego budżetu i zawieszenie płatności rat mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę o wakacjach...

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...