SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto?

Data ostatniej aktualizacji:

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Coraz więcej kredytobiorców zastanawia się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego, zatem nad przeniesieniem go do innego banku. Rozwiązanie to może być dla kredytobiorcy korzystne i pomóc mu zaoszczędzić. Na rynku obecnie jest wiele ofert kredytowych i część z banków może oferować lepsze warunki kredytowania niż mamy obecnie. Czy i kiedy warto refinansować swój kredyt hipoteczny?

Kiedy warto refinansować kredyt hipoteczny?

Główny cel refinansowania kredytu to oczywiście uzyskanie lepszych warunków spłaty dotychczasowego zobowiązania. Zamykamy jeden kredyt, a jednocześnie zaciągamy drugi (z którego kwota jest przelewana na spłatę pierwszego zobowiązania).

Najczęściej refinansowanie kredytu ma miejsce w przypadku gdy warunki, na których został zaciągnięty nasz kredyt nie są korzystne, a na rynku znaleźliśmy wiele korzystniejszych ofert. Duża część kredytobiorców decyduje się także na refinansowanie kredytu z powodu złej sytuacji finansowej, w tym trudności w regularnej płatności rat kredytowych.

Masz problem z kredytem hipotecznym? Skorzystaj z naszej usługi – Unieważnienie umowy WIBOR i pozbądź się kredytu raz na zawsze. Nasza Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sprawach o unieważnienie kredytu.

Czy refinansowanie się opłaca?

Refinansowanie kredytu opłaca się w szczególności jeżeli inny bank oferuje nam lepsze warunki spłaty. Wiele z kredytów hipotecznych zaciąganych jest na długi okres – kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W tym też czasie, między innymi ze względu na zmianę sytuacji gospodarczej (wahań stóp procentowych) oferty banków co do warunków kredytowania mogą się znacząco zmieniać. Jeśli więc w trakcie spłaty zobowiązania, banki będą oferować korzystniejsze produkty, refinansowanie może być korzystnym rozwiązaniem, bowiem pozwoli nam na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytowych.

Warto wskazać, że możliwe jest także refinansowanie kredytu hipotecznego w banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie kredytowe. Bankowi zależy bowiem, aby utrzymać klienta. Dlatego też banki oferują możliwość udzielania nowego kredytu (na lepszych warunkach) z uwzględnieniem spłaty poprzedniego kredytu.

Z pewnością warto zwrócić się do banku, w którym posiadamy kredyt, o ofertę w tym zakresie, bowiem pozostawiając kredyt w tym samym banku możemy uzyskać korzystne warunki, w tym np. zmniejszenie oprocentowania. Jeżeli natomiast nasz bank nie godzi się na refinansowanie kredytu bądź też znaleźliśmy lepszą ofertę w innym banku to należy rozważyć refinansowanie w innym banku, w szczególności jeżeli jesteśmy w trudnej sytuacji majątkowej.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy

Ile kosztuje refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu będzie niosło za sobą dodatkowe koszty, jakie kredytobiorca będzie musiał ponieść. Na koszty te może składać się między innymi:

  • koszt wyceny nieruchomości,
  • prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • opłaty sądowe związane ze zmianami w księdze wieczystej nieruchomości,
  • ubezpieczenie pomostowe.

Zawsze przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu warto przeanalizować zapisy o dodatkowych opłatach czy prowizjach. Oszacowanie kosztów refinansowania kredytu również jest czynnikiem, który pozwoli określić czy przeniesienie kredytu będzie korzystne dla kredytobiorcy.

Refinansowanie kredytu – formalności

Przeniesienie kredytu do innego banku wiąże się z formalnościami, które są podobne do tych, których należało dopełnić przy udzielaniu pierwszego kredytu.

Przede wszystkim bank będzie musiał ponownie zbadać naszą zdolność kredytową. A zatem konieczne będzie przekazanie informacji dotyczących naszego dochodu, wydatków, zobowiązań czy liczby osób w gospodarstwie. Konieczne będzie także uzyskanie zaświadczenia o posiadanym kredycie. Jednocześnie wskazać należy, że nie ma ograniczeń w zakresie tego, ile razy można refinansować swój kredyt w trakcie okresu kredytowania. Jednak jak wiadomo proces ten wymaga dopełnienia różnych formalności stąd też zazwyczaj kredytobiorcy nie decydują się na zbyt częste refinansowanie kredytu.

Sprawdź opracowany przez naszą kancelarię kalkulator sankcji kredytu darmowego, aby w prosty sposób przekonać się, ile można zyskać na unieważnieniu kredytu.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...