Coraz więcej kredytobiorców zastanawia się nad refinansowaniem kredytu hipotecznego, zatem nad przeniesieniem go do innego banku. Rozwiązanie to może być dla kredytobiorcy korzystne i pomóc mu zaoszczędzić. Na rynku obecnie jest wiele ofert kredytowych i część z banków może oferować lepsze warunki kredytowania niż mamy obecnie. Czy i kiedy warto refinansować swój kredyt hipoteczny?
Sprawdź również: unieważnienie umowy WIBOR
Kiedy warto refinansować kredyt hipoteczny?
Główny cel refinansowania kredytu to oczywiście uzyskanie lepszych warunków spłaty dotychczasowego zobowiązania. Zamykamy jeden kredyt, a jednocześnie zaciągamy drugi (z którego kwota jest przelewana na spłatę pierwszego zobowiązania). Najczęściej refinansowanie kredytu ma miejsce w przypadku gdy warunki, na których został zaciągnięty nasz kredyt nie są korzystne, a na rynku znaleźliśmy wiele korzystniejszych ofert. Duża część kredytobiorców decyduje się także na refinansowanie kredytu z powodu złej sytuacji finansowej, w tym trudności w regularnej płatności rat kredytowych.
Czy refinansowanie się opłaca?
Refinansowanie kredytu opłaca się w szczególności jeżeli inny bank oferuje nam lepsze warunki spłaty. Wiele z kredytów hipotecznych zaciąganych jest na długi okres – kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W tym też czasie, między innymi ze względu na zmianę sytuacji gospodarczej (wahań stóp procentowych) oferty banków co do warunków kredytowania mogą się znacząco zmieniać. Jeśli więc w trakcie spłaty zobowiązania, banki będą oferować korzystniejsze produkty, refinansowanie może być korzystnym rozwiązaniem, bowiem pozwoli nam na uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytowych.
Warto wskazać, że możliwe jest także refinansowanie kredytu hipotecznego w banku, w którym zaciągnęliśmy zobowiązanie kredytowe. Bankowi zależy bowiem, aby utrzymać klienta. Dlatego też banki oferują możliwość udzielania nowego kredytu (na lepszych warunkach) z uwzględnieniem spłaty poprzedniego kredytu. Z pewnością warto zwrócić się do banku, w którym posiadamy kredyt, o ofertę w tym zakresie, bowiem pozostawiając kredyt w tym samym banku możemy uzyskać korzystne warunki, w tym np. zmniejszenie oprocentowania. Jeżeli natomiast nasz bank nie godzi się na refinansowanie kredytu bądź też znaleźliśmy lepszą ofertę w innym banku to należy rozważyć refinansowanie w innym banku, w szczególności jeżeli jesteśmy w trudnej sytuacji majątkowej.
Ile kosztuje refinansowanie kredytu?
Refinansowanie kredytu będzie niosło za sobą dodatkowe koszty, jakie kredytobiorca będzie musiał ponieść. Na koszty te może składać się między innymi – koszt wyceny nieruchomości, prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu, opłaty sądowe związane ze zmianami w księdze wieczystej nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe. Zawsze przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu warto przeanalizować zapisy o dodatkowych opłatach czy prowizjach. Oszacowanie kosztów refinansowania kredytu również jest czynnikiem, który pozwoli określić czy przeniesienie kredytu będzie korzystne dla kredytobiorcy.
Refinansowanie kredytu – formalności
Przeniesienie kredytu do innego banku wiąże się z formalnościami, które są podobne do tych, których należało dopełnić przy udzielaniu pierwszego kredytu. Przede wszystkim bank będzie musiał ponownie zbadać naszą zdolność kredytową. A zatem konieczne będzie przekazanie informacji dotyczących naszego dochodu, wydatków, zobowiązań czy liczby osób w gospodarstwie. Konieczne będzie także uzyskanie zaświadczenia o posiadanym kredycie. Jednocześnie wskazać należy, że nie ma ograniczeń w zakresie tego, ile razy można refinansować swój kredyt w trakcie okresu kredytowania. Jednak jak wiadomo proces ten wymaga dopełnienia różnych formalności stąd też zazwyczaj kredytobiorcy nie decydują się na zbyt częste refinansowanie kredytu.