SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kontrola NIK w sprawie WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

NIK opublikował raport w sprawie WIBOR

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący ustalania WIBOR. Nie jest on optymistyczny i może jeszcze bardziej zwiększyć wątpliwości co do zgodności z prawem zapisów o WIBOR zawartych w umowach kredytowych. Z raportu NIK, przeprowadzonego za okres 2019-2022 wynika przede wszystkim, że brak jest jakiejkolwiek faktycznej kontroli ustalania wysokości WIBOR.

Kontrola banków oraz spółki  GPW Benchmark (administratora stawek WIBOR) odbywała się „zza biurka” bez faktycznego wizytowania w/w instytucji. Analizie poddawano jedynie otrzymywane dane, nie żądano jakichkolwiek innych dokumentów, czy wyjaśnień. Nie wykorzystywano również wszystkich możliwości kontroli przewidzianych przez przepisy prawa. NIK w raporcie podniósł również, że krajowe przepisy nie przewidują sankcji administracyjnych ani karnych za nieudzielenie informacji KNF, mimo że wymaga tego unijne rozporządzenie BMR.

Co ciekawe NIK zamierzał skontrolować  GPW Benchmark, ale spółka odmówiła wpuszczenia kontrolerów NIK, wskazując, że nie podlega kontroli tej instytucji.

Jak ustala się WIBOR?

Żeby lepiej zrozumieć raport NIK, warto dowiedzieć się, w jaki sposób ustalany jest WIBOR. Wskaźnik ten regulowany jest przez największe banki krajowe. WIBOR oblicza się w ramach tzw. procedury fixingu tj. z uwzględnieniem średniej arytmetycznej ze stóp procentowych wskazanych przez banki.

Po zgłoszeniu przez banki propozycji wysokości stopy procentowej tzw. agent kalkulacyjny odrzuca dwie najwyższe i dwie najniższe oferty (w przypadku gdy w fixingu bierze udział co najmniej 10 banków – co powinno być regułą), a z pozostałych wylicza się średnią arytmetyczną. Jeżeli w procesie wyliczania WIBOR bierze udział 8-9 banków, agent odrzuca po jednej skrajnej wartości, w przypadku gdy banków jest jeszcze mniej, w ogóle nie dokonuje się odrzucenia skrajnych wartości stawki procentowej. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jaki jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...