SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024

Data ostatniej aktualizacji:

Prognozy stop procentowych - czerwiec 2024

W dniu 6 czerwca 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz w tym roku zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP bez zmian. Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie było prognozowane przez ekonomistów. Nie ma więc zaskoczenia, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego, stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75%.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Analitycy prognozują, że do końca 2024 roku stopy procentowe pozostaną bez zmian. Pierwszych obniżek należy się spodziewać w drugim kwartale 2025 roku. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 2-3 lipca. Dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

Z kolei Europejski Bank Centralny w dniu 6 czerwca 2024 roku ogłosił pierwszą od czasu pandemii Covid-19 w 2020 roku obniżkę stóp procentowych. Stopy procentowe w strefie euro zostały obniżone o 25 punktów bazowych.

Jak uwolnić się od stóp procentowych?

Posiadasz kredyt złotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR? Nie czekaj na obniżkę stóp procentowych tylko weź sprawy w swoje ręce i przeanalizuj swoją umowę z doświadczonymi w sporach z bankami prawnikami. Kancelaria WIBOR specjalizuje się w sprawach bankowych i od lat pomagamy kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli chcesz sprawdzić ile możesz zyskać podważając umowę kredytu z WIBOR, skorzystaj z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR oferowanego przez kancelarie WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Co wydarzyło się na rozprawie przed TSUE dotyczącej wskaźnika WIBOR?

Co wydarzyło się na rozprawie przed TSUE dotyczącej wskaźnika WIBOR?
TL;DR TSUE 11 czerwca 2025 r. wysłuchał argumentów stron w sprawie C‑471/24 dotyczącej kredytów hipotecznych opartych na WIBOR‑ze. Orzeczenie zaplanowano na...

Adwokat Marcin Smolec specjalista od sporów z bankami dotyczących WIBOR gościem w  TVP Warszawa

Adwokat Marcin Smolec specjalista od sporów z bankami dotyczących WIBOR gościem w  TVP Warszawa
Adwokat Marcin Smolec z kancelarii LexWibor gościł ostatnio w programie śniadaniowym „Dobrego Dnia”. W trakcie rozmowy wyjaśnił on widzom, czym...

Adwokat Dawid Rosa z kancelarii LexWibor był gościem w TV Republika

Adwokat Dawid Rosa z kancelarii LexWibor był gościem w TV Republika
Adwokat Dawid Rosa przybliżył widzom TV Republika temat WIBOR. Kredytobiorców ze zmienną stopą procentową WIBOR jest w Polsce ok. 2,8...