SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole

Data ostatniej aktualizacji:

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole

W dniu 7 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w sprawie II Ca 489/23 dotyczącej kredytu WIBOR. Zgodnie z wyrokiem Sądu umowa kredytu złotówkowego została uznana za w całości nieważną. Oznacza to, że klientka banku będzie musiała zwrócić do banku czysty kapitał udzielonego jej kredytu, bank natomiast ma obowiązek zwrotu wszystkich wpłaconych w związku z udzielonym kredytem, przez kredytobiorcę środków.

Sprawa nie była co prawda typowa – kredyt udzielony został w polskich złotych, a następnie aneksowany do CHF. Podczas sprawy sądowej biegły zwrócił uwagę sądu, że zmienna stawka oprocentowania w pierwotnej umowie zależna jest nie tylko od WIBOR, ale również od „współczynnika zmiany”, przy czym umowa nie wskazywała w jaki sposób będzie on wyliczany przez bank. Tego rodzaju zapis został uznany przez sąd za wystarczający do stwierdzenia nieważności umowy kredytu. Sprawa zakończona we Wrocławiu nie jest może typową sprawą o unieważnienie WIBOR, ale pokazuje, że pozwy w sprawach kredytów złotówkowych mają sens.

Kancelaria prawna pomoże usunąć WIBOR

W chwili obecnej rośnie wśród kredytobiorców zainteresowanie pozwaniem banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły ten trend. W sprawach związanych z usunięciem WIBOR warto przy tym skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.), w szczególności art. 385(1), art. 405, art. 410 k.c.

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

W grudniu poznamy następcę WIBOR

W grudniu poznamy następcę WIBOR
Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?
Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową...

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?
Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie...