SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole

Data ostatniej aktualizacji:

Prawomocny wyrok WIBOR w sprawie Credit Agricole

W dniu 7 sierpnia 2024 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w sprawie II Ca 489/23 dotyczącej kredytu WIBOR. Zgodnie z wyrokiem Sądu umowa kredytu złotówkowego została uznana za w całości nieważną. Oznacza to, że klientka banku będzie musiała zwrócić do banku czysty kapitał udzielonego jej kredytu, bank natomiast ma obowiązek zwrotu wszystkich wpłaconych w związku z udzielonym kredytem, przez kredytobiorcę środków.

Sprawa nie była co prawda typowa – kredyt udzielony został w polskich złotych, a następnie aneksowany do CHF. Podczas sprawy sądowej biegły zwrócił uwagę sądu, że zmienna stawka oprocentowania w pierwotnej umowie zależna jest nie tylko od WIBOR, ale również od „współczynnika zmiany”, przy czym umowa nie wskazywała w jaki sposób będzie on wyliczany przez bank. Tego rodzaju zapis został uznany przez sąd za wystarczający do stwierdzenia nieważności umowy kredytu. Sprawa zakończona we Wrocławiu nie jest może typową sprawą o unieważnienie WIBOR, ale pokazuje, że pozwy w sprawach kredytów złotówkowych mają sens.

Kancelaria prawna pomoże usunąć WIBOR

W chwili obecnej rośnie wśród kredytobiorców zainteresowanie pozwaniem banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły ten trend. W sprawach związanych z usunięciem WIBOR warto przy tym skorzystać z pomocy i wsparcia profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.), w szczególności art. 385(1), art. 405, art. 410 k.c.

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...