Inflacja bazowa wzrosła z 3,6 proc. (w czerwcu) do 3,8 proc. (w lipcu). Wzrost inflacji oznacza, że prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej nie rozluźni polityki pieniężnej i nie obniży w najbliższym czasie stóp procentowych.
Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 4,2 proc. r./r. z 2,6 proc. r./r. w czerwcu. Wzrost inflacji po części spowodowany był odmrożeniem cen energii oraz wzrostem cen żywności. Ekonomiści przewidują, że inflacja CPI utrzyma się w okolicach 4,0–4,5 proc. r./r. do końca 2024 r. Co więcej, przewiduje się powakacyjny wzrost inflacji o ok. 5 proc. r./r. Nie są o dobre wiadomości.
Na co przełoży się wzrost inflacji?
Zgodnie z komunikatem GUS: ”Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2% (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 3,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4% (w tym towarów – o 1,6% i usług – o 1,1%).”
Dane dotyczące inflacji mają znaczący wpływ na późniejsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej w przedmiocie stóp procentowych. W dniach 3-4 września RPP ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Nie przewiduje się jednak ich obniżenia.
Jeżeli posiadasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR to warto sprawdzić swoją umowę pod kątem istnienia w niej postanowień niedozwolonych. W sądach przybywa spraw o unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz przekonać się, co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci, czego możesz się domagać. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami, w tym sporach dotyczących WIBOR.