SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Inflacja znowu rośnie

Data ostatniej aktualizacji:

Inflacja znowu rośnie

Inflacja bazowa wzrosła z 3,6 proc. (w czerwcu) do 3,8 proc. (w lipcu). Wzrost inflacji oznacza, że prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej nie rozluźni polityki pieniężnej i nie obniży w najbliższym czasie stóp procentowych.  

Inflacja CPI w lipcu wzrosła do 4,2 proc. r./r. z 2,6 proc. r./r. w czerwcu. Wzrost inflacji po części spowodowany był odmrożeniem cen energii oraz wzrostem cen żywności. Ekonomiści przewidują, że inflacja CPI utrzyma się w okolicach 4,0–4,5 proc. r./r. do końca 2024 r. Co więcej, przewiduje się powakacyjny wzrost inflacji o ok. 5 proc. r./r. Nie są o dobre wiadomości.

Na co przełoży się wzrost inflacji?

Zgodnie z komunikatem GUS: ”Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2% (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 3,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4% (w tym towarów – o 1,6%  i usług – o 1,1%).”

Dane dotyczące inflacji mają znaczący wpływ na późniejsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej w przedmiocie stóp procentowych. W dniach 3-4 września RPP ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Nie przewiduje się jednak ich obniżenia.

Jeżeli posiadasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR to warto sprawdzić swoją umowę pod kątem istnienia w niej postanowień niedozwolonych. W sądach przybywa spraw o unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz przekonać się, co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci, czego możesz się domagać. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami, w tym sporach dotyczących WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Propozycja podwyżki stóp procentowych
Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się...

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach
Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają...

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polskie kredyty najdroższe w Europie
Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu...