SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Nowy Rzecznik Finansowy powołany

Data ostatniej aktualizacji:

Nowy Rzecznik Finansowy powołany

W czerwcu 2024 roku premier Donald Tusk, na wniosek ministra finansów, odwołał z funkcji Rzecznika Finansowego Bohdana Pretkiela. Po kilku miesiącach, tj. w  dniu 18 grudnia 2024 roku powołany został nowy Rzecznik Finansowy. Został nim Michał Ziemiak.

Funkcja Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy to instytucja powołana w celu ochrony interesów klientów korzystających z usług finansowych, takich jak banki, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne czy instytucje pożyczkowe. Jej działalność ma kluczowe znaczenie w zapewnianiu równowagi między prawami konsumentów a interesami podmiotów finansowych.

Rzecznik Finansowy wspiera konsumentów w sytuacjach, gdy dochodzi do konfliktów z bankami, ubezpieczycielami czy innymi instytucjami. Może interweniować w imieniu konsumenta, mediować w sporach lub pomagać w przygotowaniu wniosków i skarg.

Rzecznik Finansowy przygotowuje opinie oraz raporty dotyczące praktyk instytucji finansowych. Dzięki temu monitoruje rynek i identyfikuje problemy systemowe, które mogą naruszać prawa konsumentów.

Rzecznik Finansowy odgrywa kluczową rolę w ochronie interesów konsumentów na rynku finansowym. Jego działalność nie tylko pomaga klientom indywidualnym w trudnych sytuacjach, ale także przyczynia się do poprawy standardów w sektorze usług finansowych. To instytucja, która buduje zaufanie do rynku i pomaga utrzymać równowagę między klientami a podmiotami finansowymi.

Pomoc kredytobiorcom

W sprawach związanych z umowami kredytowymi możesz zwrócić się o pomoc doświadczonej kancelarii WIBOR. Warto skonsultować swoją umowę kredytu ze specjalistami. Wstępne oszacowanie wysokości możliwego do uzyskania roszczenia możliwe jest przy pomocy skorzystania z prostego w obsłudze i darmowego kalkulatora WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?
Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie...