We wrześniu 2024 r. wartość kredytów hipotecznych przekroczyła kwotę 6 mld zł. Jest to kolejny miesiąc z rzędu od maja 2024 r., w którym kwota kredytów przekroczyła 6 mld zł. Z jednej strony wartość ta jest o 9% niższa niż we wrześniu 2023 r. Z drugiej zaś strony jest to wynik o 2,2% lepszy niż w zeszłym miesiącu.
W chwili obecnej wszyscy oczekują jaki będzie los programu przewidującego dopłaty do kredytów hipotecznych. Od decyzji rządu w tej sprawie zależeć może to, czy liczba kredytów wzrośnie, czy utrzyma się na mniej więcej obecnym poziomie. Program, nazywany pierwotnie kredytem 0% wejść w życie miał już kilka miesięcy temu, do dzisiaj nie wiadomo jednak kiedy, i w jakim kształcie, stosowna ustawa wejdzie w życie.
Kancelaria prawna pomoże unieważnić WIBOR
Obecnie coraz głośniej jest o możliwości pozwania banku o unieważnienie umowy WIBOR. Niedawne wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W przypadku wygrania sprawy WIBOR konsekwencje byłyby analogiczne jak przy sprawie frankowej. Bank musiałby zwrócić kredytobiorcy wszystko to co otrzymał od niego w związku z nieważną umową, kredytobiorca natomiast zwróciłby jedynie czystą kwotę wypłaconego kapitału. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jaki jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162