Klasycznie kredyt kojarzy się z produktem, którego otrzymanie wiąże się z czasochłonną i skomplikowaną procedurą. Większość kredytów spłacana jest również w miesięcznych ratach. Nie wszystkie kredyty działają jednak w taki sam sposób. W ofercie produktów kredytowych oferowanych przez banki ciekawym rozwiązaniem jest tzw. kredyt odnawialny.
Czym jest kredyt odnawialny i jak działa? Jakie są zalety kredytu odnawialnego? Jakie są warunki uzyskania kredytu odnawialnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w niniejszym artykule.
Co to jest kredyt odnawialny?
Wiele osób zastanawia się kredyt odnawialny – co to? Kredyt odnawialny to produkt bankowy, uruchamiany w ramach konta osobistego lub firmowego. Bank umożliwia skorzystanie z dodatkowych środków finansowych, zgodnie z ustalonym w umowie limitem oraz dolicza do salda rachunku bankowego kwotę oprocentowania.
Co istotne środki z kredytu zostaną uruchomione dopiero w momencie gdy na rachunku bankowym nie ma już innych pieniędzy. Podobnie, wszelkie wpłaty na ten rachunek w pierwszej kolejności spłacają zaciągnięty kredyt. Z założenia kredyt odnawialny zapewnia więc elastyczne finansowanie bieżących wydatków kredytobiorcy. Środki z kredytu, które znajdą się na koncie, mogą być z niego swobodnie wypłacane i przeznaczone na dowolny cel.
Jakie są zalety kredytu odnawialnego?
Kredyt odnawialny ma pewne zalety, dzięki którym cieszy się sporą popularnością. Po pierwsze kredytu odnawialnego nie spłaca się w ratach. Wpłaty na rachunek bankowy w pierwszej kolejności wykorzystywane są na spłatę zadłużenia, co zmniejsza saldo kredytu i powoduje, że odsetki naliczane są jedynie od kwoty faktycznie pozostałej do spłaty. Oczywiście w teorii istnieje możliwość spłaty kredytu odnawialnego w ratach, w praktyce zdarza się to jedynie w sytuacji gdy kredytobiorca popadł w tarapaty finansowe i nie generuje nowych wpływów na konto.
Kolejną zaletą kredytu odnawialnego jest jego z reguły większa atrakcyjność niż innych produktów podobnych. Przykładowo z reguły oferty kredytów odnawialnych, oferowanych przez banki, są korzystniejsze dla kredytobiorcy niż np. karty kredytowe.
Wreszcie kredyt odnawialny uchodzi za jeden z prostszych produktów kredytowych. Dotyczy to tak jego zaciągnięcia, jak i spłaty zadłużenia. Należy przy tym uważać żeby, korzystając z tej prostej formy, nie popaść w spiralę zadłużenia.
Jak działa kredyt odnawialny?
Dokładne działanie kredytu odnawialnego wytłumaczyć można w prosty sposób. Kredyt uruchamiany jest dopiero w sytuacji gdy na naszym rachunku bankowym nie ma już innych środków. Wtedy to rachunek bankowy zasilany jest kwotą kredytu – limit odnawialny nie uruchomi się w przypadku gdy w danym miesiącu wydatki kredytobiorcy nie przekroczyły jego wpływów na konto.
Jeżeli skorzystamy z kredytu odnawialnego tj. w danym miesiącu wydamy więcej środków niż wpłynęło nam na konto, kredyt otwiera się i naliczane są od niego odsetki. W takim wypadku odsetki naliczane są do spłaty kredytu, która następuje w momencie przelania odpowiedniej kwoty na rachunek bankowy, dla którego otworzony został kredyt odnawialny.
Jakie są warunki uzyskania kredytu odnawialnego?
Warunki uzyskania kredytu odnawialnego są prostsze niż w przypadku np. kredytu hipotecznego. Z reguły wystarczające jest posiadanie rachunku bankowego w danym banku, przez konkretny okres oraz określone miesięczne wpływy na w/w rachunek bankowy.
Unieważnienie WIBOR ze wsparciem kancelarii prawnej
Obecnie kredyty w walucie krajowej budzą coraz większe kontrowersje, a kolejne osoby decydują się na wytoczenie pozwu o unieważnienie WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162