SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pomoc w zakupie mieszkania – kredyt na start

Data ostatniej aktualizacji:

Pomoc w zakupie mieszkania – kredyt na start

Rządowy program „Kredyt na start” zgodnie z zapowiedziami miał wejść w życie w drugiej połowie 2024 roku. Miał on podobnie, jak wcześniejszy program Kredyt 2%, pomóc szczególnie młodym ludziom w zakupie pierwszego mieszkania. Obecnie jednak wątpliwe jest to czy program ten wystartuje jeszcze w tym roku.

Kredyt na start – co o nim wiadomo?

Póki co nie są znane dokładnie warunki Kredytu na start, jak też nie jest znana dokładna data jego wprowadzenia. Wskazuje się jednak, że liczba wniosków, jakie będzie można złożyć, będzie znacznie ograniczona. Ponadto będzie trzeba spełnić kryterium dochodowe, aby skorzystać z dofinansowania. Największe szanse na skorzystanie z programu na ten moment wydaje się, że będą miały rodziny wielodzietne. Program będzie opierał się na niskim (znacznie niższym niż przy zaciągnięciu standardowego kredytu) oprocentowaniu kredytu, co ma pomóc w zakupie nieruchomości. Dofinansowanie spowoduje więc, że rata kredytu będzie o wiele niższa. Rodziny wielodzietne mogą liczyć nawet na kredyt 0 procent. O dofinansowanie, podobnie jak i w innym programach, będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają jeszcze własnej nieruchomości. 

Zgodnie z założeniami programu oprocentowanie będzie zależne od wielkości gospodarstwa domowego. I tak:

  • singiel i gospodarstwa 2-osobowe – 1,5%;
  • gospodarstwo 3-osobowe – 1%;
  • gospodarstwa 4-osobowe – 0,5%;
  • gospodarstwa 5-osobowe – 0%.

Czy mieszkania zdrożeją?

Wcześniejszy program rządowy – Kredyt 2 procent, spowodował zamieszanie na rynku nieruchomości. Ceny nieruchomości poszły w górę. Obecnie jednak obserwuje się spowolnienie na rynku nieruchomości. Widoczny jest spadek sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym, co przekłada się na większe możliwości negocjacji cen z deweloperami. Możliwe jednak, że w przypadku nowego programu Kredyt na Start, również spotkamy się ze wzrostem cen nieruchomości. Nowy program może ponownie napędzić rynek nieruchomości. 

Wydaje się, że potencjalni kredytobiorcy czekają obecnie bardziej na  spadki stóp procentowych. Kancelaria WIBOR specjalizuje się w sprawach bankowych. Od lat pomagamy kredytobiorcom w negocjacjach i walce z bankami. Obecnie więcej uwagi należy poświęcić kredytom złotówkowym z WIBOR, bowiem istnieją argumenty za tym, że umowy te są wadliwe. Jeżeli chcesz sprawdzić, ile możesz zyskać podważając umowę kredytu z WIBOR, skorzystaj z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: R. pr. Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Zwiększa się liczba spraw wytaczanych bankom przez kredytobiorców WIBOR

Zwiększa się liczba spraw wytaczanych bankom przez kredytobiorców WIBOR
Najnowsze dane wskazują, że liczba pozwów o WIBOR ulega systematycznemu wzrostowi. Obecnie sądy rozpatrują już ponad tysiąc spraw wytoczonych bankom...

Nie tylko frankowicze mogą podważać kredyty

Nie tylko frankowicze mogą podważać kredyty
Bez wątpienia frankowicze przetarli szlaki kredytobiorcom w unieważnianiu umów kredytowych. Sprawy frankowe zalały sądy po 2019 roku. Dodatkowo orzecznictwo ugruntowane...

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024
W dniu 6 czerwca 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz w tym roku zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP...