Kredyty hipoteczne to najpopularniejsze produkty bankowe od wielu lat. Nie powinno to nikogo dziwić, każdy chyba chciałby być właścicielem mieszkania, jednak z uwagi na rosnące ceny nieruchomości, często podpisanie umowy kredytu jest jedyną możliwością spełnienia takiego marzenia. Przed laty najpopularniejszymi kredytami były kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Kredyty tego rodzaju najczęściej zaliczały się do tzw. kredytów denominowanych. Jak działa kredyt denominowany? Jakie są zalety kredytu denominowanego? Czy jakieś ryzyko związane z kredytem denominowanym powinno nas szczególnie niepokoić? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w dzisiejszym wpisie.
Czym jest kredyt denominowany w walucie obcej?
Kredyty denominowane oferowane są przez banki działające w Polsce już od wielu lat. Kredyt denominowany definicja – jest to rodzaj kredytu walutowego, w którym kwota kredytu wyrażona jest w walucie obcej (np. franku szwajcarskim, czy euro), a wypłacana jest na konto kredytobiorcy w złotych polskich. Co istotne spłata kredytu denominowanego co do zasady, zawsze następuje w złotych polskich. Nieważne jest, w jakiej walucie został on wypłacony. Dobrym przykładem kredytów denominowanych są kredyty frankowe, o których głośno jest już od kilku dobrych lat.
Jakie są zalety kredytu denominowanego?
Kredyt denominowany posiada pewne zalety, które mogą powodować, że jest on bardziej atrakcyjny dla niektórych kredytobiorców. Przede wszystkim kredyty denominowane są z reguły korzystniej oprocentowane. Jest to szczególnie duża zaleta w czasach gdy stopy procentowe są relatywnie wysokie. Niższe oprocentowanie prowadzi bowiem do tego, że kredytobiorca musi zapłacić raty w mniejszej wysokości, co zapewnia mu, przynajmniej okresowe, zmniejszenie obciążeń ekonomicznych wynikających z umowy kredytu.
Jakie ryzyka wiążą się z kredytem denominowanym?
Czy kredyty denominowane są ryzykowne dla kredytobiorców? Niestety praktyka uczy, że jest to produkt niosący za sobą znaczne ryzyko, o czym najlepiej przekonali się frankowicze. Ryzyko to wiąże się z faktem, że kapitał kredytu wyrażony jest w walucie obcej. Oznacza to, że jego rzeczywista wartość w złotówkach zależna jest od tego jaki jest kurs wymiany walut.
Z uwagi na fakt, że kursy walut podlegają ciągłym wahaniom, w związku z czym zmienia się kwota kredytu do zwrotu, kredytobiorca nie ma, podpisując umowę, tak naprawdę pewności ile pieniędzy będzie musiał zwrócić do banku. Przykładowo przy wzroście kursu (jak miało to miejsce w przypadku franka szwajcarskiego) kredytobiorca musi zwrócić znacznie więcej środków (w złotych polskich), niż wynikało to z przeliczenia kwoty kapitału po kursie z dnia zawarcia umowy.
Kredyt denominowany czy kredyt w walucie krajowej?
Kredyt denominowany a kredyt w walucie krajowej – wiele osób zastanawia się jaki kredyt będzie bardziej opłacalny. Trudno o jednoznaczną odpowiedź, wszystko zależy poniekąd od konkretnego przypadku. Obecnie zdecydowanie dominują kredyty w walucie krajowej. Nie może to dziwić, z uwagi na problemy, jakie kredyt w obcej walucie (a w zasadzie abuzywne zapisy umowne) przysporzył kredytobiorcom frankowym. Warto jednak pamiętać, że ostatnimi czasy również kredyty złotówkowe zaczynają budzić coraz więcej wątpliwości.
Unieważnienie WIBOR ze wsparciem kancelarii prawnej
Z kredytami hipotecznymi wiążą się nieraz pewne kontrowersje – wystarczy przypomnieć o kredytach we franku szwajcarskim i ogromnej liczbie unieważnionych umów tego rodzaju, z którą mamy styczność od kilku lat. Również kredyty w walucie krajowej budzą coraz większe kontrowersje, a kolejne osoby decydują się na wytoczenie pozwu o unieważnienie WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jaki jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162