W ostatnich miesiącach coraz więcej kredytobiorców złotówkowych na wzór frankowiczów zdecydowało się na złożenie do sądu pozwu o unieważnienie postanowień dotyczących oprocentowania opartego na WIBOR. Dotychczas głównym osiągnięciem kredytobiorców złotówkowych było uzyskanie zabezpieczenia, czyli wyeliminowanie wskaźnika WIBOR z raty kapitałowo-odsetkowej na czas trwania procesu sądowego. W ostatnim czasie wydany zaś został pierwszy w historii korzystny wyrok w sprawie WIBOR. Wyrok jest jeszcze nieprawomocny.
Pierwszy wyrok w sprawie WIBOR
W dniu 7 lipca 2023 r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wydał wyrok, w którym uwzględnił w całości powództwo. Sąd wyeliminował stawkę referencyjną WIBOR z umowy, jak i zasądził żądane przez kredytobiorców kwoty. W sprawie został wydany wyrok zaoczny, co oznacza, że bank może złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu wyroku.
Dlaczego WIBOR jest nielegalny?
Wskaźnik WIBOR jest nietransparentny i może powodować manipulacje banków. Podczas zawierania umów kredytów hipotecznych, kredytobiorca nie był poinformowany o sposobie ustalania stawki WIBOR i jej wpływu na oprocentowanie hipoteki. Ponadto sama konstrukcja WIBOR-u jest na tyle nieprzejrzysta i skomplikowana, że nie pozwala kredytobiorcy na ustalenie, jak wyznaczane jest oprocentowanie zaciąganego przez niego kredytu. Banki często w sposób nieprawidłowy informują klienta o ekonomicznych konsekwencjach wiążących się ze zmianą wysokości oprocentowania oraz o faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową. Wszystko to sprawia, że istnieją podstawy by usunąć WIBOR z umowy.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162