SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Koniec wakacji kredytowych w 2025 roku

Data ostatniej aktualizacji:

Koniec wakacji kredytowych w 2025 roku

Wakacje kredytowe wprowadzone z końcem lipca 2022 roku pozwalały na zawieszenie spłaty pełnej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych polskich. Rząd zachęcał jednocześnie, by zaoszczędzone środki finansowe przeznaczyć na nadpłatę kredytu, co spowoduje zmniejszenie wysokości kapitału zobowiązania.

Co z wakacjami kredytowymi w 2025 roku?

W 2025 roku wakacje kredytowe nie będą kontynuowane. Rząd już wcześniej zapowiadał, że ta forma wsparcia zostanie zniesiona. Kredytobiorcy w dalszym ciągu będą jednak mogli korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W celu skorzystania z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • w dniu złożenia wniosku do Funduszu posiadać status bezrobotnego,
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przez kredytobiorcę przekraczają 60 % dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe,
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy, pomniejszony o koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie przekracza kwoty wskazanej w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, a kwota ta jest okresowo waloryzowana i wskazywana osobno dla gospodarstw jednoosobowych i dla gospodarstw wieloosobowych.

Z Funduszu Pomocy Kredytobiorcom można uzyskać zwrotne wsparcie finansowe na pokrycie rat – maksymalnie przez 36 miesięcy, po 2000,00 zł miesięcznie – o tyle zmniejszy się rata.

Jeżeli będziesz spłacał udzielone wsparcie w 144 ratach, po regularnej spłacie 100 rat pozostałe 44 mogą zostać umorzone.

Alternatywa dla wakacji kredytowych

Kredytobiorcy mający problem ze spłatą swojego kredytu hipotecznego, mogą rozważyć unieważnienie WIBOR. Kancelaria WIBOR przeanalizuje umowę kredytową i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcesz się przekonać, ile możesz zyskać, skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Co wydarzyło się na rozprawie przed TSUE dotyczącej wskaźnika WIBOR?

Co wydarzyło się na rozprawie przed TSUE dotyczącej wskaźnika WIBOR?
TL;DR TSUE 11 czerwca 2025 r. wysłuchał argumentów stron w sprawie C‑471/24 dotyczącej kredytów hipotecznych opartych na WIBOR‑ze. Orzeczenie zaplanowano na...

Adwokat Marcin Smolec specjalista od sporów z bankami dotyczących WIBOR gościem w  TVP Warszawa

Adwokat Marcin Smolec specjalista od sporów z bankami dotyczących WIBOR gościem w  TVP Warszawa
Adwokat Marcin Smolec z kancelarii LexWibor gościł ostatnio w programie śniadaniowym „Dobrego Dnia”. W trakcie rozmowy wyjaśnił on widzom, czym...

Adwokat Dawid Rosa z kancelarii LexWibor był gościem w TV Republika

Adwokat Dawid Rosa z kancelarii LexWibor był gościem w TV Republika
Adwokat Dawid Rosa przybliżył widzom TV Republika temat WIBOR. Kredytobiorców ze zmienną stopą procentową WIBOR jest w Polsce ok. 2,8...