Wraz z początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych jesienią 2021 r. obserwowaliśmy systematyczny wzrost wskaźnika WIBOR. Z niepokojem przyglądali się temu zwłaszcza kredytobiorcy, których raty rosły wraz z WIBOR-em. Koniec podwyżek stóp procentowych we wrześniu 2022 r. zwiastował pewną stabilizację WIBOR, niemniej wskaźnik ten wciąż utrzymywał się na rekordowo wysokim poziomie.
Dopiero we wrześniu 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Decyzja ta pociągnęła za sobą długo wyczekiwany spadek wskaźnika WIBOR, a w konsekwencji również rat kredytu.
Podsumowując zmiany wartości WIBOR na przestrzeni ostatnich dwóch lat warto zauważyć, że bezpośrednio przed cyklem podwyżek stóp procentowych wskaźnik ten wynosił poniżej 1%. W szczytowym momencie wskaźnik WIBOR poszybował do ok. 8%, a po ostatnich obniżkach stóp procentowych spadł do poziomu poniżej 6%.
Ile wyniesie WIBOR w 2024?
Odpowiedź na pytanie ile wyniesie WIBOR w 2024 nie jest oczywista. Z pewnością istotny wpływ na wartość tego wskaźnika będzie miała sytuacja ekonomiczna i monetarna w kraju. W wypadku gdy w 2024 r. inflacja utrzyma się na obecnym poziomie lub będzie dalej spadać należy spodziewać się dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP. Obniżanie stóp procentowych z pewnością przyczyni się natomiast do spadku wysokości wskaźnika WIBOR. W takim wypadku można realnie liczyć na spadek WIBOR poniżej 5%.
Czytaj również: WIBOR prognozy 2024
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162