SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Spektakularny spadek stawki WIBOR – wyliczenia

Data ostatniej aktualizacji:

Spektakularny spadek WIBOR

Wraz z początkiem cyklu podwyżek stóp procentowych jesienią 2021 r. obserwowaliśmy systematyczny wzrost wskaźnika WIBOR. Z niepokojem przyglądali się temu zwłaszcza kredytobiorcy, których raty rosły wraz z WIBOR-em. Koniec podwyżek stóp procentowych we wrześniu 2022 r. zwiastował pewną stabilizację WIBOR, niemniej wskaźnik ten wciąż utrzymywał się na rekordowo wysokim poziomie.

Dopiero we wrześniu 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Decyzja ta pociągnęła za sobą długo wyczekiwany spadek wskaźnika WIBOR, a w konsekwencji również rat kredytu.

Podsumowując zmiany wartości WIBOR na przestrzeni ostatnich dwóch lat warto zauważyć, że bezpośrednio przed cyklem podwyżek stóp procentowych wskaźnik ten wynosił poniżej 1%. W szczytowym momencie wskaźnik WIBOR poszybował do ok. 8%, a po ostatnich obniżkach stóp procentowych spadł do poziomu poniżej 6%.

Ile wyniesie WIBOR w 2024?

Odpowiedź na pytanie ile wyniesie WIBOR w 2024 nie jest oczywista. Z pewnością istotny wpływ na wartość tego wskaźnika będzie miała sytuacja ekonomiczna i monetarna w kraju. W wypadku gdy w 2024 r. inflacja utrzyma się na obecnym poziomie lub będzie dalej spadać należy spodziewać się dalszych obniżek stóp procentowych przez RPP. Obniżanie stóp procentowych z pewnością przyczyni się natomiast do spadku wysokości wskaźnika WIBOR. W takim wypadku można realnie liczyć na spadek WIBOR poniżej 5%.

Czytaj również: WIBOR prognozy 2024

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Mikroprzedsiębiorcy coraz mniej chętni na zaciągnięcie kredytu

Mikroprzedsiębiorcy coraz mniej chętni na zaciągnięcie kredytu
Z danych gromadzonych przez banki wynika, że coraz mniejsza liczba mikroprzedsiębiorców zainteresowana jest zaciągnięciem kredytu. Potwierdzają to dane porównawcze za...

Spada ilość kredytów hipotecznych

Spada ilość kredytów hipotecznych
W ostatnim miesiącu dość istotnie spadła liczba udzielonych kredytów hipotecznych. W sierpniu 2024 r. banki podpisały o 12,3% mniej kredytów...

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych!

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych!
We wrześniu miało miejsce kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzja...